fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

7.6 C
Olsztyn
wtorek, 26 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Olsztyn: poszukiwana opiekunka osób starszych


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

Jak naprawdę wygląda praca opiekuna osób starszych i z czym musi się on mierzyć? Na podstawie doświadczeń osób pracujących w zawodzie, przedstawiamy najważniejsze wyzwania, przed którymi staje opiekunka osób starszych, wyjeżdżająca na kontrakty zagraniczne do Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Jak wygląda praca opiekunki osób starszych?

Społeczeństwa europejskie starzeją się, więc rośnie zapotrzebowanie na zawody związane z opieką nad seniorami. Ze względów finansowych, wiele osób z Polski decyduje się na czasowy wyjazd za granicę i pracuje w tej roli w krajach takich jak Wielka Brytania, a szczególnie Niemcy. Najczęściej są to kobiety, choć mężczyźni również pracują w zawodzie, jednak zauważalnie rzadziej. Jak wygląda praca opiekuna lub opiekunki osób starszych? Najczęściej, jest to opieka domowa na kontrakt o określonej długości – od minimum dwóch tygodni, a zwykle miesiąca, po nawet kilka miesięcy. W tym czasie mieszkasz w domu podopiecznego i wspierasz jego bliskich, pomagając w podstawowych czynnościach życiowych seniora oraz w prowadzeniu gospodarstwa domowego.
Szczegółowy zakres obowiązków zależy między innymi od stanu zdrowia, stopnia sprawności i samodzielności seniora, lecz codzienna praca opiekunki osób starszych obejmuje zwykle gotowanie i robienie zakupów, czynności pielęgnacyjne związane z myciem i korzystaniem z toalety, oraz inną pomoc i zapewnienie towarzystwa podopiecznemu. Warto pamiętać, że nie masz prawa podawać starszej osobie żadnych leków, ani wykonywać jakichkolwiek czynności pielęgniarskich, nawet jeśli jej rodzina się tego domaga. Dotyczy to także bardzo prostych zabiegów, które naruszają skórę, takich jak podawanie heparyny czy insuliny. Przekroczenie uprawnień wiąże się wysoką odpowiedzialnością – rodzina seniora może podać do sądu zarówno opiekunkę, jak i firmę, która ją zatrudnia.

Charakter pracy opiekunki osób starszych i rola języka

Osoby, które chcą się dowiedzieć, jak wygląda praca opiekuna osób starszych, słyszą niekiedy, że to zajęcie praktycznie 24 godziny na dobę. Charakter obowiązków faktycznie wymaga dużej dyspozycyjności i elastyczności w organizacji czasu pracy. Nie należy jednak zapominać, że również w tym zawodzie obowiązuje kodeks pracy i zapisane w kontrakcie regulacje, które zapewniają opiekunce możliwość odpoczynku, przerwy i czas wolny. Osoby pracujące w zawodzie podkreślają, że warto znać swoje prawa w tym zakresie, a jeśli rodzina podopiecznego oczekuje, że opiekunka będzie ciągle dostępna, potrafić kulturalnie przekazać rodzinie postanowienia kontraktu.
W pracy opiekunki osób starszych trudno przecenić więc rolę znajomości języka. Pozwala on porozumieć się z podopiecznym i jego rodziną w trudnych sytuacjach, lecz także na co dzień, co ułatwia szybkie nawiązanie dobrych relacji. Bez względu na poziom znajomości języka, warto więc przed wyjazdem przyswoić lub powtórzyć sobie słownictwo najbardziej potrzebne w pracy. Umiejętności językowe mają też największy wpływ na wysokość Twojego wynagrodzenia. Rzecz jasna zależy ono również od doświadczenia w pracy, lecz zwykle w nieco mniejszym stopniu.

Praca opiekunki osób starszych: nie tylko wyzwania, ale też satysfakcja

Opieka nad seniorami nie należy do zajęć prostych, ale mimo to osoby pracujące dłużej w zawodzie rzadko żałują swojej decyzji. Dlaczego? Z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze praca opiekunki osób starszych daje dużą satysfakcję. Osoby wykonujące ten zawód często podkreślają, że czują się potrzebne, a fakt, że naprawdę pomagają ludziom, nie pozwala im zapomnieć, że ich praca ma sens. Często też odczuwają autentyczną wdzięczność ze strony swoich podopiecznych i rodziny oraz szacunek za wykonywaną pracę.
Po drugie, godne pieniądze również rekompensują związane z opieką nad seniorami trudności i wyzwania. Przykładowo, jako opiekunka osób starszych w Niemczech zazwyczaj możesz liczyć na wynagrodzenie od 800 do nawet 2000 euro miesięcznie. Skąd tak duża rozbieżność? W Promedica24 stawki są w każdym przypadku ustalane indywidualnie. Jak już wspominano, w największym stopniu zależą od umiejętności językowych, choć doświadczenie w pracy też ma na nie wpływ.

Wysokość wynagrodzenia pozwala nie tylko komfortowo żyć w przerwach pomiędzy wyjazdami do pracy, ale często także odłożyć lub zainwestować zarobione pieniądze.

Zapoznaj się z aktualnymi ofertami pracy jako opiekunka osób starszych: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/ lub przyjdź do oddziału:

Promedica24 w Olsztynie

ulicy Partyzantów 1/2

tel. 572 307 926

www.promedica24.com.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Trwają dostawy środków ochrony dla szpitali i przedszkoli

Z magazynów Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego rozwożone są środki ochrony osobistej, które trafiają do szpitali, zespołów ratownictwa medycznego i przedszkoli. W zasobach, które najpierw dotarły w...

Ruszył program „Czyste Powietrze” 2.0

15 maja 2020 roku wystartowała nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, w której dokonano uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów. Podczas...

Konkurs