fbpx
15 C
Olsztyn
sobota, 30 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na ratunek zabytkowym cmentarzom

OlsztynNa ratunek zabytkowym cmentarzom

Odnawianie starych nagrobków to, jak co roku, cel zbiórki, która odbędzie się w dniu Wszystkich Świętych na terenie olsztyńskich nekropolii.

reklama

Pierwszego dnia listopada w godzinach 08:00 – 15:00 na czterech olsztyńskich cmentarzach: św. Jakuba (przy ul. Wojska Polskiego), św. Józefa (przy ul. Jagiellońskiej), przy ul. Poprzecznej i przy największym cmentarzu Olsztyna pod Dywitami będzie można spotkać dziennikarzy, aktorów,  polityków i samorządowców zbierających datki do puszki – przypomina o tradycyjnej akcji Urząd Miasta Olsztyna.

Mamy obowiązek dbać o te nekropolie, bo one są świadectwem naszej historii – mówi prezydent Piotr Grzymowicz, który co roku włącza się w kwestowanie. – Bardzo często bliskich tych ludzi nie ma już wśród nas i dlatego musimy sami zadbać o te nagrobki.

reklama

Do tego są oczywiście potrzebne fundusze. – Przez ostatnich dwanaście lat podczas kwest i dzięki datkom, które wpływały na nasze konto, udało się zebrać około 250 tysięcy złotych – podsumowuje prezes Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach, Zbigniew Kot. – Dzięki tym pieniądzom odnowiono około 250 nagrobków na trzech cmentarzach: św. Jakub, św. Józef i przy Sielskiej na Dajtkach.

Aby przyłączyć się do kwestowania, wystarczy skontaktować się z Biurem ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta przy ul. Knosały 5. Zgłoszenia przyjmowane są do piątku (30.10),  telefonicznie pod numerami: 89 522 28 21 lub 89 535 32 10 wew. 10.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia