Od rana kierowcy i piesi poruszający się ulicą Jana Boenigka w Olsztynie muszą liczyć się z nowymi zasadami. Choć zmiany są tymczasowe, to będą obowiązywać aż do 2026 roku. Powód? Budowa sieci kanalizacji deszczowej, która ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców podczas intensywnych opadów.
Prace budowlane i utrudnienia dla pieszych
Od 21 sierpnia fragment ulicy w rejonie numeru 7 został częściowo zajęty przez wykonawcę inwestycji. Na miejscu pojawiły się ogrodzenia oraz oznakowanie ostrzegające o robotach. Kierowcy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ przejazd samochodów będzie możliwy, jednak piesi muszą przygotować się na utrudnienia – ich ruch został przeniesiony na drugą stronę ulicy.
Bezpieczeństwo w ruchu i apel do kierowców
Miejscowe władze i wykonawca podkreślają, że choć utrudnienia nie powinny sparaliżować komunikacji w tej części Olsztyna, to kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność. Na jezdni obowiązuje zwężenie, pojawiły się znaki ostrzegawcze i zakaz ruchu pieszych w rejonie prac. Całość została odpowiednio zabezpieczona, by minimalizować ryzyko wypadków.
Budowa kanalizacji deszczowej to inwestycja, której efekty odczują wszyscy mieszkańcy. Dzięki niej ulice w tej części miasta będą mniej narażone na zalania, a codzienne poruszanie się stanie się bezpieczniejsze. Roboty mają potrwać około tygodnia roboczego, ale tymczasowa organizacja ruchu obowiązywać będzie do 23 czerwca 2026 roku. Mieszkańcy proszeni są o cierpliwość i ostrożność – utrudnienia są przejściowe, ale ich cel ma długofalowe znaczenie dla całego Olsztyna.
Kolejny etap budowy kanalizacji na ul. Bałtyckiej w Olsztynie
Oprócz prac na Jarotach, roboty drogowe związane z budową kanalizacji deszczowej prowadzone są także na ul. Bałtyckiej. Od 18 sierpnia rozpoczął się tam kolejny etap inwestycji w rejonie skrzyżowania z ul. Kawki. Miasto liczy, że dzięki nowej kanalizacji uda się rozwiązać problem częstego zalewania drogi podczas intensywnych opadów, które od lat utrudniały życie kierowcom. W ramach dotychczasowych działań wykonano już nowy odcinek kanalizacji, zamontowano wpusty przykrawężnikowe, a także odtworzono chodnik i nawierzchnię jezdni na jednym z pasów. Teraz prace przenoszą się na drugą stronę ulicy, co oznacza kolejne zmiany w organizacji ruchu.
źródło: UM Olsztyn
