24 C
Olsztyn
piątek, 9 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Po maturze wakacje w mundurze

WiadomościPo maturze wakacje w mundurze

Okres wakacyjny to dla uczniów, w tym maturzystów i studentów czas odpoczynku po intensywnej nauce i wyczerpującej sesji egzaminacyjnej. Okazuje się jednak, że niektórzy z nich, jako ochotnicy, chcą sprawdzić swoje umiejętności podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego, złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

reklama

Dzięki projektowi „Wakacje z WOT” uczniowie i studenci bezkolizyjnie odbędą 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zostanie zakończone uroczystą przysięgą wojskową. Również tegoroczni maturzyści, w oczekiwaniu na wyniki z egzaminu dojrzałości, będą mieli okazję, by sprawdzić swoje siły, nauczyć się zasad zachowania na polu walki, praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią – najnowocześniejszą polską konstrukcją – karabinkiem MSBS Grot.
– Projekt pozwoli nam zagospodarować potencjał kandydatów – ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami, ale ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i na uczelniach nie mogą stawić się na ćwiczenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego – podkreślił płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Tajemniczy obiekt wojskowy odnaleziony w woj. warmińsko-mazurskim

Pierwsze szkolenie na Warmii i Mazurach w ramach projektu rozpocznie się 6 lipca a zakończy 21 lipca tego roku. – Warto już teraz złożyć wniosek o przyjęcie do WOT w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej – dodał dowódca.

reklama

Kolejną okazją do spędzenia wakacji na wojskowo będzie szkolenie w terminie od 17 sierpnia do 1 września br. Pomysł na szkolenie podstawowe podczas wakacji to złoty środek na to aby pogodzić naukę z realizacją swoich marzeń. – W trakcie ferii zimowych w szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło 140 żołnierzy, głównie uczniów i nauczycieli ze szkół z rejonu województwa warmińsko-mazurskiego. To pokazuje, że środowisko szkolne jest żywo zainteresowane służbą w strukturach WOT – podsumował dowódca.

Czy masz już wezwanie? Ruszyła kwalifikacja wojskowa

Wielu uczniów wstępuje do WOT, ponieważ jest to dla nich szansa na rozpoczęcie zawodowej służby wojskowej. Część z nich mówi, że chce sprawdzić swoje możliwości przed rozpoczęciem nauki na wyższych uczelniach wojskowych. Według młodych ludzi formacja to miejsce dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

reklama

Na Warmii i Mazurach jest już blisko 2 000 Terytorialsów. Aż 55% żołnierzy OT deklaruje stałe zatrudnienie (umowa o pracę); blisko 3% prowadzi własną działalność gospodarczą; 2% utrzymuje się z prowadzenia gospodarstw rolnych; 13% to studenci; blisko 10 % żołnierzy to uczniowie; a kolejne 17 % stanowią osoby bez stałego zatrudnienia, w grupie tej są też osoby, których dochód stanowią umowy zlecenia. 16 % to kobiety.

Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi z Warmii i Mazur są ludźmi młodymi, 45 % żołnierzy jest w wieku 25 lat oraz mniej. Średnia wieku Terytoriaslów z województwa warmińsko-mazurskiego to 31 lat.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Huk i wybuch: wojsko poszukiwało kolejnego obiektu, który miał spaść na Mazurach
Tajemniczy obiekt wojskowy odnaleziony pod Elblągiem. Już wiadomo co spadło