OC i AC to dwa rodzaje ubezpieczenia komunikacyjnego — pierwsze z nich jest obowiązkowe, drugie dobrowolne. Masz prawo wykupić polisę w wybranej przez siebie firmie ubezpieczeniowej, a także zmienić ubezpieczyciela, jeśli znajdziesz lepszą ofertę. Zanim przerwiesz lub przedłużysz ubezpieczenie OC lub AC, zapoznaj się z kilkoma przydatnymi informacjami.
Kupujesz używany samochód — co z ubezpieczeniem?
Wiele osób decyduje się na zakup używanego samochodu — to ekonomiczna opcja, pozwalająca często na nabycie naprawdę atrakcyjnych pojazdów. Właśnie w takiej sytuacji pojawia się często dylemat dotyczący tego, czy zachować ubezpieczenie wybrane przez poprzedniego właściciela, czy też samodzielnie wybrać firmę ubezpieczeniową.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie AC, to nie przedłuża się ono automatycznie i nie przechodzi na nowego właściciela. Wygasa w momencie sprzedaży pojazdu, dlatego większość kupujących po prostu samodzielnie znajduje i wykupuje nowe autocasco (dowiedz się więcej z artykułu „Wypowiedzenie umowy AC”). Jeżeli z jakiegoś powodu zależy Ci bardzo, by nadal korzystać z tego samego AC, które miał poprzedni właściciel, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku w firmie ubezpieczeniowej, jeszcze zanim dojdzie do zakupu nowego auta.
Inaczej wygląda sprawa w przypadku ubezpieczenia OC. Jest ono obowiązkowe i przechodzi automatycznie na nowego nabywcę — możesz więc z niego korzystać do czasu zakończenia okresu jego obowiązywania. Równie dobrze możesz jednak wypowiedzieć umowę i wybrać własną firmę ubezpieczeniową.
Komu opłaca się przedłużyć ubezpieczenie OC?
Przy zakupie używanego auta możesz zdecydować się na korzystanie z OC wykupionego przez poprzedniego właściciela. Często do wyboru tej opcji zachęca kierowców atrakcyjna wysokość składki ubezpieczeniowej.
Faktycznie, to dobry powód do pozostania przy takiej korzystnej polisie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę rekalkulację — firma ubezpieczeniowa, w związku ze zmianą właściciela pojazdu, może dokonać ponownego obliczenia wysokości składki. Jeśli poprzedni właściciel miał dużo zniżek np. za wiek i bezszkodową jazdę, a Ty jesteś bardzo młodym kierowcą lub masz na koncie kilka kolizji, musisz liczyć się z ryzykiem znaczącego podwyższenia składki. Warto więc przed podjęciem decyzji skontaktować się z ubezpieczycielem i poznać rzeczywistą cenę.
Jak wypowiedzieć OC?
Zmienić ubezpieczyciela możesz nie tylko przy zakupie nowego auta, ale też po prostu w dowolnym momencie trwania umowy, jeśli np. znajdziesz lepszą ofertę. Masz na to czas aż do dnia poprzedzającego zakończenie obowiązywania polisy — pamiętaj, że w przeciwnym razie przedłuży się ona automatycznie. Aby wypowiedzieć umowę, wystarczy skorzystać z dostępnego w placówkach lub na stronach ubezpieczycieli formularza.
Jak wypowiedzieć AC?
Ubezpieczenie AC jest dobrowolne i nie przedłuża się automatycznie — możesz więc po prostu zaczekać do czasu jego wygaśnięcia. Jeśli jednak chcesz wypowiedzieć umowę autocasco, masz na to czas tylko do 30 dni od podpisania umowy (przedsiębiorcy mają na to jedynie 7 dni).
Pamiętaj jednak, że polisa wygasa automatycznie np. przy wyrejestrowaniu samochodu, jego kradzieży czy sprzedaży. Wszystkie takie sytuacje musisz w odpowiedni sposób udokumentować, by ubezpieczyciel miał pewność, że miały one miejsce.
Żeby dowiedzieć się ile kosztuje ubezpieczenie samochodu to warto skorzystać z https://ubsy.pl/ , sami zobaczycie jakie są różnice w cenach między różnymi firmami, przy takim samym zakresie ubezpieczenia. Ja na AC również się zdecydowałam, trochę więcej kasy ale nigdy nie wiadomo co się może wydarzyć.
Na pewno warto rozważyć dołączenie NNW do ubezpieczenia samochodu, bo dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci kierowcy i pasażerom odszkodowanie, gdy ucierpią w wypadku komunikacyjnym w Polsce i za granicą. Podobnie jest z assistance, które zapewnia przede wszystkim pomoc w momencie nieplanowanego unieruchomienia auta (np. holowanie lub pomoc w „odpaleniu” silnika, gdy rozładuje się akumulator). Co do AC – ta polisa nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem. AC pozwala na naprawę tych uszkodzeń auta, które powstały z winy jego właściciela (np. zniszczony przedni błotnik w wyniku „parkowania” na znaku drogowym) lub zostały spowodowane przez niezależne czynniki, takie… Czytaj więcej »