fbpx

Poinformuj nas: ALARM@tko.pl

reklama
środa, 26 Czerwiec, 2019
27 C
Olsztyn

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

PKP wybudują nowe przystanki kolejowe w Olsztynie

Strona główna Wiadomości PKP wybudują nowe przystanki kolejowe w Olsztynie
reklama

Dwa nowe przystanki w mieście i dodatkowe przejście pod torami, to zakładane efekty rewitalizacji linii kolejowej z Olsztyna do Gutkowa. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej I wykonanie robót. Realizacja inwestycji umożliwi uruchomienie w stolicy województwa tzw. kolei aglomeracyjnej.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z konsorcjum TORHAMER – RAJBUD na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót dla projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo”. Wartość prac to 66,1 mln zł netto.

reklama

Zrewitalizowany zostanie 6,5-kilometrowy odcinek linii łączącej Olsztyn Główny z Gutkowem. Budowa dwóch przystanków kolejowych – o roboczych nazwach Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny oraz dodatkowego peronu na przystanku Olsztyn Śródmieście znacznie poprawi mieszkańcom dostęp do kolei. Pociągiem szybciej będzie można dostać się m.in. z osiedli Redykajny, Likusy i Gutkowo do centrum miasta. Zapewniony będzie także wygodniejszy dojazd do pracy i szkół z sąsiednich gmin.

– Rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Olsztyn – Gutkowo to doskonała informacja dla mieszkańców Olsztyna, zwłaszcza tych, którzy zamieszkują osiedla odległe od centrum miasta, a tym samym stosunkowo trudno skomunikowane z ich miejscami pracy i nauki. Trudności wynikających z tych dwóch faktów doświadczają prawie każdego dnia, próbując zdążyć na czas, co nie zawsze jest łatwe. Ta inwestycja z całą pewnością zwiększy dostępność kolei w naszym mieście. Jestem przekonany, że zachęci wielu olsztyniaków zamieszkujących Gutkowo czy Redykajny do korzystania z przejazdów kolejowych – mówi Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Płynniejszy ruch pociągów zapewni dobudowa drugiego toru wraz z nowymi peronami na przystanku Olsztyn Likusy. Przejście pod torami przy ul. Jeziornej pozwoli na bezpieczną i komfortową przeprawę dla osób, które zechcą odwiedzić olsztyńską Plażę Miejską od strony ul. Bałtyckiej.

– Konsekwentnie poprawiamy dostęp do kolei w regionie. Podróżni już mogą korzystać z nowego przystanku Olsztyn Dajtki oraz z przebudowanych peronów na odcinku Olsztyn – Olsztynek oraz Olsztyn – Iława. W przygotowaniu jest przystanek Olsztyn Śródmieście. Wraz z nowymi przystankami w mieście PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. tworzą nowe możliwości dla przewozów pasażerskich w regionie. To również ogromna szansa dla uruchomienia tzw. kolei aglomeracyjnej
– mówi Ireneusz Merchel, Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Ekologiczna kolej w stolicy Warmii

Rozwój kolei w Olsztynie przyczyni się także do ochrony środowiska w regionie, który szczególnie zwraca uwagę na walory turystyczne. Lepsza oferta przewozowa zachęci kierowców do korzystania z kolei. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pozwoli m.in. zmniejszyć korki i odciążyć ruch samochodowy w Olsztynie na ul. Bałtyckiej.

Opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót dla projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo” zrealizowane będzie ze środków budżetowych. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w III kw. 2019 roku, a zakończenie w III kwartale 2020 roku.

reklama
reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

czerwiec, 2019

23CZE(CZE 23)11:00BTB Summer Dance Camp 2019BTB Dance Agency, Ul.Nowowiejskiego 1 ( bud. INKA piętro 3)

26CZE17:00Kochaj, nie chowaj!Scena Staromiejska, Stare Miasto 3

26CZE17:00Shisha w Miejska Beach BarMiejska Beach Bar, Kapitańska 23F

26CZE18:00Nieme Środy: Cud w MediolanieMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3

27CZE14:00Nie taki #PR czarny – summer editionBrowar Warmia, ul. Nowowiejskiego 15

27CZE16:00Warsztaty dla dzieci -tworzymy „poduchę złościuchę”Fabryka Pozytywnej Energii, Jagiellończyka 10/1L

27CZE(CZE 27)17:00Babski Świat w Beretta PUBBeretta Pub, Kołłątaja 22

27CZE19:00Stomil Olsztyn - Baltika KaliningradKategoria wydarzenia:Sport i rekreacja

27CZE19:30Karaoke w Toast PubToast Pub, Pieniężnego 15

27CZE21:00Olsztyn / 46. Spotkania Zamkowe - Śpiewajmy Poezję 2019Muzeum Warmii i Mazur, Zamkowa 2

reklama

Warte uwagi

Kredyty konsolidacyjne, a statystyki rynku kredytowego

Regularna spłata zobowiązań to coraz trudniejsze zadanie. Według raportów ekonomicznych praktycznie, co dziesiąte zadłużone gospodarstwo domowe nie radzi sobie z terminowym regulowaniem rat. Praktycznie...

Najlepsze prostownice do włosów w 2019. Zobacz produkty tego roku!

Prostownica to jedno z najpraktyczniejszych urządzeń do stylizacji włosów. To dzięki niej bez większego trudu można uzyskać efekt prostych, gładkich i lśniących włosów jak...

Nadchodzi Night Power Energia 2019 

Uwielbiana przez wszystkich fanów sportów motorowych, wyjątkowa, bo rozgrywana na dachu Galerii Warmińskiej, jedyna i niepowtarzalna impreza Night Power powraca! Tegoroczna edycja już 22...

RABATOL.PL

X