fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 5 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

PKP wybudują nowe przystanki kolejowe w Olsztynie

Wiadomości PKP wybudują nowe przystanki kolejowe w Olsztynie

Dwa nowe przystanki w mieście i dodatkowe przejście pod torami, to zakładane efekty rewitalizacji linii kolejowej z Olsztyna do Gutkowa. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej I wykonanie robót. Realizacja inwestycji umożliwi uruchomienie w stolicy województwa tzw. kolei aglomeracyjnej.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z konsorcjum TORHAMER – RAJBUD na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót dla projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo”. Wartość prac to 66,1 mln zł netto.

Zrewitalizowany zostanie 6,5-kilometrowy odcinek linii łączącej Olsztyn Główny z Gutkowem. Budowa dwóch przystanków kolejowych – o roboczych nazwach Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny oraz dodatkowego peronu na przystanku Olsztyn Śródmieście znacznie poprawi mieszkańcom dostęp do kolei. Pociągiem szybciej będzie można dostać się m.in. z osiedli Redykajny, Likusy i Gutkowo do centrum miasta. Zapewniony będzie także wygodniejszy dojazd do pracy i szkół z sąsiednich gmin.

– Rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Olsztyn – Gutkowo to doskonała informacja dla mieszkańców Olsztyna, zwłaszcza tych, którzy zamieszkują osiedla odległe od centrum miasta, a tym samym stosunkowo trudno skomunikowane z ich miejscami pracy i nauki. Trudności wynikających z tych dwóch faktów doświadczają prawie każdego dnia, próbując zdążyć na czas, co nie zawsze jest łatwe. Ta inwestycja z całą pewnością zwiększy dostępność kolei w naszym mieście. Jestem przekonany, że zachęci wielu olsztyniaków zamieszkujących Gutkowo czy Redykajny do korzystania z przejazdów kolejowych – mówi Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Płynniejszy ruch pociągów zapewni dobudowa drugiego toru wraz z nowymi peronami na przystanku Olsztyn Likusy. Przejście pod torami przy ul. Jeziornej pozwoli na bezpieczną i komfortową przeprawę dla osób, które zechcą odwiedzić olsztyńską Plażę Miejską od strony ul. Bałtyckiej.

– Konsekwentnie poprawiamy dostęp do kolei w regionie. Podróżni już mogą korzystać z nowego przystanku Olsztyn Dajtki oraz z przebudowanych peronów na odcinku Olsztyn – Olsztynek oraz Olsztyn – Iława. W przygotowaniu jest przystanek Olsztyn Śródmieście. Wraz z nowymi przystankami w mieście PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. tworzą nowe możliwości dla przewozów pasażerskich w regionie. To również ogromna szansa dla uruchomienia tzw. kolei aglomeracyjnej
– mówi Ireneusz Merchel, Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Ekologiczna kolej w stolicy Warmii

Rozwój kolei w Olsztynie przyczyni się także do ochrony środowiska w regionie, który szczególnie zwraca uwagę na walory turystyczne. Lepsza oferta przewozowa zachęci kierowców do korzystania z kolei. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pozwoli m.in. zmniejszyć korki i odciążyć ruch samochodowy w Olsztynie na ul. Bałtyckiej.

Opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót dla projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo” zrealizowane będzie ze środków budżetowych. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w III kw. 2019 roku, a zakończenie w III kwartale 2020 roku.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


2 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

2
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x