-3 C
Olsztyn
czwartek, 7 grudnia, 2023
reklama
reklama

W Olsztynie będą kontrolować wybory

OlsztynW Olsztynie będą kontrolować wybory

Członkowie Ruchu Kontroli Wyborów chcą trzymać rękę na wyborczym pulsie i mieć oko na przebieg nadchodzących wyborów parlamentarnych, także w naszym regionie. 

reklama

Czym jest Ruch Kontroli Wyborów (RKW)? To społeczna inicjatywa ludzi, którzy chcą, by głosowania na szczeblu państwowym w naszym kraju były transparentne i niezależne. Składa się z osób przeszkolonych, posiadających wiedzę z zakresu procedur wyborczych. Jej członkowie chcą przyczynić się do tworzenia nowej jakości wyborczej, dopilnować, aby nie dochodziło do fałszerstw oraz wyeliminować ryzyko wystąpienia błędów.

Jak tłumaczą zaangażowani w inicjatywę, Ruch Kontroli Wyborów powstał po zaobserwowanych przez nich licznych zaniedbaniach, m.in. podczas ostatnich wyborów samorządowych. – Sam miałem bezpośrednią możliwość wychwycenia nieudolności pracy obwodowej komisji wyborczej w lokalu, w którym głosowałem. Otrzymałem o jedną kartę więcej z kompletu tak zwanej książeczki – opowiada Karol Gruszczyński, koordynator na Warmię i Mazury w zakresie organizacji prac w powiatach. – Postanowiłem sprawdzić rzetelność pracy komisji, zrobiłem kartę jako nieważną, a następnego dnia rano sprawdziłem, czy liczba kompletów ważnych i nieważnych się zgadza. Niestety, wszystko się zgadzało.

reklama

Tego typu sytuacje, jak również świadomość zawiłości i niejasności procedur wyborczych, zmobilizowały do działań aktywistów z całej Polski.

Jak funkcjonuje RKW?

reklama

Działania ruchu mają szeroki zakres, obejmujący m.in. monitoring organizacji prac przed wyborami, poczynając od kontroli spisów wyborczych, gromadzenie informacji na temat ilości wydanych zaświadczeń, przypisanych osób, wydanych kart do głosowania korespondencyjnego, po wybór kompetentnych członków komisji, sprawdzenie nadzoru nad poprawnością organizacyjną komisarza wyborczego i krajowego biura wyborczego.

Kolejnym etapem jest kontrola poprawności przebiegu pracy obwodowych i okręgowych komisji wyborczych w dniu wyborów. Na tym etapie działa wielu wolontariuszu, będących członkami komisji, mężami zaufania, którzy posiadają aparaty i kamery, ale także zwykli ludzie, którzy w razie łamania przepisów informują o tym RKW. Jak podkreślają członkowie inicjatywy, każdy może być wolontariuszem i pomóc kontrolować wybory.

Następnym etapem jest wprowadzenie danych z ręcznych protokołów (powieszonych zaraz po liczeniu na drzwiach lokali wyborczych) do systemu siepoliczymy.pl. Jest to niezależny i otwarty system liczenia głosów w wyborach – każdy może wprowadzić do niego dane, sprawdzić i zweryfikować wyniki.

Ostatnim etapem Ruchu Kontroli Wyborów jest zebranie wszystkich skarg i raportów o ostrzeżeniach i ich zweryfikowanie, jak również porównanie wyników ręcznych protokołów z arkuszem kalkulacyjnym uzyskanym od Komisarza Wyborczego danego okręgu, podsumowanie organizacji pracy i nadzoru Komisarza Wyborczego.

RKW na szczeblu krajowym i lokalnym

Społecznicy z Ruchu Kontroli Wyborów kontaktowali się również z przedstawicielami Państwowej Komisji Wyborczej. – Wystąpiliśmy z obszernym memorandum do PKW, jak również miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Państwowej Komisji Wyborczej. Na razie zakończyło się na rozmowach – precyzuje Karol Gruszczyński. – PKW zdaje sobie sprawę, że należy parę rzeczy zmienić, uprościć, ujawnić, ale zbytnio się z tym nie spieszy. Liczymy, że chociaż część naszych postulatów zostanie zrealizowana przed wyborami. Najbardziej nam zależy nad wprowadzeniem ujawnienia wyników w formie skanów ręcznych protokołów z Obwodowych Komisji Wyborczych w Internecie.

RKW funkcjonuje także na Warmii i Mazurach. W Olsztynie posiada ponad 100 wolontariuszy – są to m.in. członkowie Obwodowych Komisji Wyborczych, głównie przewodniczący bądź zastępcy, pozostali to Mężowie Zaufania w OKW, w tym 6 przy Komisarzu Wyborczym w Okręgowej Komisji Wyborczej w Urzędzie Wojewódzkim, a także pozostali wolontariusze.

Więcej informacji na temat RKW znajdziesz TUTAJ.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
olsztyn
21 października 2015 10:37

PiS chce miec kontrole nad wyborami pozdrawiam

Polecane
Ogłoszenia