28 C
Olsztyn
poniedziałek, 15 lipca, 2024
reklama

Kłusownicy prawie zabili wilka niedaleko Olsztyna [FOTO]

WiadomościKłusownicy prawie zabili wilka niedaleko Olsztyna

Kilka dni temu tuż przed zmierzchem leśniczy Leśnictwa Reszel Nadleśnictwa Mrągowo, otrzymał informacje o wilku złapanym we wnyk.

reklama

Leśniczy udał się na miejsce zdarzenia w celu potwierdzenia tej wiadomości. Po dotarciu na miejsce okazało się, że zawiadomienie było prawdziwe – zwierzę było uwięzione na metalowej lince przytwierdzonej do drzewa. Ze względów bezpieczeństwa wilk został uśpiony przez wezwanego na miejsce lekarza weterynarii. Zwierzę było osłabione i ranne. Weterynarz dokładnie zbadał wilka oraz dał mu leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Następnie położono wilka w suchym miejscu i przykryto go kocem. Po godzinie wilk zaczął się budzić, a po dwóch godzinach wstał i odszedł do lasu.

Wnyk to narzędzie kłusownicze w kształcie pętli ze stalowej linki lub drutu. Umieszczane w miejscach migracji zwierzyny, na wysokości ich głowy, przyczepione do pniaka, drzewa lub specjalnie wbitego palika. Działa na zasadzie zacisku – im bardziej zwierzę się szarpie, tym pętla bardziej się zaciska. Zwierzę złapane w kłusownicze sidła często ginie z głodu i ran powstałych podczas chęci uwolnienia się lub z wycieńczenia. Jest to wyjątkowo okrutny sposób zabijania zwierząt.

reklama

Przypadki kłusownictwa nadal nie są rzadkością. W Lasach Państwowych leśnicy wraz z myśliwymi i policją przeprowadzają akcje szukania wnyków i każdego roku wykrywanych jest kilkaset przypadków ich odnajdywania. Najczęstszymi ofiarami są jelenie, sarny, dziki, łosie oraz wilki. Wnyki stanowią również zagrożenie dla ludzi, zwłaszcza zimą, kiedy są przykryte śniegiem. W przypadku ich znalezienia należy natychmiast zawiadomić leśników lub policję. Nie można samodzielnie ich zdejmować jak i zabierać ze sobą, gdyż samo posiadanie narzędzi kłusowniczych jest karane a ponad to uniemożliwi to złapanie przestępcy. Miejsce należy dobrze oznaczyć lub zapamiętać , można również ostrożnie zaciągnąć pętlę, aby nie doszło do złapania zwierzyny.

Kłusownictwo to naruszenie prawa łowieckiego oraz kodeksu karnego i grozi za nie do 5 lat pozbawienia wolności oraz wysokie kary grzywny. Nie zraża to jednak kłusowników.

Kłusownictwo to nie tylko problem służb państwowych. Jeżeli chcemy podziwiać otaczającą nas przyrodę w całej okazałości i nie bać się wchodzić do lasu wraz ze swoimi pociechami musimy mieć oczy szeroko otwarte i zwalczać przestępczość występującą w lesie.

reklama

Kłusownicy prawie zabili wilka niedaleko Olsztyna [FOTO] Wiadomości Kłusownicy prawie zabili wilka niedaleko Olsztyna [FOTO] Wiadomości Kłusownicy prawie zabili wilka niedaleko Olsztyna [FOTO] Wiadomości Kłusownicy prawie zabili wilka niedaleko Olsztyna [FOTO] Wiadomości

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane