29 C
Olsztyn
wtorek, 16 lipca, 2024
reklama

Drogowcy zaprezentują warianty przebiegu drogi nr 16 z Mrągowa do Ełku

EłkDrogowcy zaprezentują warianty przebiegu drogi nr 16 z Mrągowa do Ełku

Warianty przebiegu nowej drogi krajowej nr 16 z Mrągowa do Ełku zaprezentuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie. Newralgicznym odcinkiem trasy będzie ten z Mrągowa do Woźnic – trzeba ustalić przebieg między jeziorami, na cennych przyrodniczo terenach.

reklama

Rzecznik prasowy olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Karol Głębocki poinformował PAP, że spotkania, podczas których Dyrekcja zaprezentuje możliwe trasy przebiegu tej drogi, odbędą się: w poniedziałek w Mrągowie i Mikołajkach, we wtorek w Orzyszu, w środę w Ełku, a w czwartek w Rynie. Wszystkie miasta – poza Rynem – leżą przy drodze nr 16.

Spotkania będą miały charakter informacyjny. “Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z zaprojektowanymi wariantami przebiegu drogi S16 wraz z obsługą komunikacyjną terenu przyległego naniesionymi na ortofotomapy” – powiedział rzecznik olsztyńskiej GDDKiA. Dodał, że są one konsekwencją podpisanej we wrześniu 2017 roku umowy na “wykonanie studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowego i koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Mrągowo – Orzysz – Ełk”.

reklama

Droga krajowa nr 16 jest najważniejsza trasą w woj. warmińsko-mazurskim – łączy ze wschodu na zachód cały region. Od wielu lat mieszkańcy i samorządowcy apelują o jej gruntowny remont bądź budowę w nowym przebiegu na odcinku od Olsztyna do Ełku. Trasa jest już wyremontowana od Olsztyna do wsi Borki Wielkie; drogowcy przygotowują formalnie jej remont z Borek do Mrągowa.

Najbardziej newralgicznym odcinkiem tej drogi jest fragment od Mrągowa do wsi Woźnice za Mikołajkami. Znajdują się tam bowiem Wielkie Jeziora Mazurskie, które trzeba ominąć bądź zrobić przez nie przeprawę, oraz tereny cenne przyrodniczo. Projektanci opracowali trzy wersje przebiegu DK 16 w nowym śladzie – dwa są zbliżone do obecnej trasy, jeden wariant zakłada poprowadzenie drogi od Mrągowa niemal pod Ryn i stamtąd do Woźnic.

Wszystkie warianty drogi zbiegają się w Woźnicach i stamtąd do Ełku jest opracowany jeden ślad DK 16.

reklama

Głębocki przyznał, że na razie nie można nawet szacunkowo wskazać, kiedy nowa “szesnastka” z Mrągowa w stronę Ełku mogłaby być realizowana.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
defensywa
13 kwietnia 2019 10:48

Hunowie u wrót Mazur do broni !!!

rrr
12 kwietnia 2019 23:15

Tiry na tory ! Nie dla tranzytu przez Mazury !

Polecane