4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Od 1 kwietnia usługi ratownictwa medycznego zrealizują tylko podmioty publiczne

WiadomościOd 1 kwietnia usługi ratownictwa medycznego zrealizują tylko podmioty publiczne

Od 1 kwietnia na Warmii i Mazurach do pacjentów wymagających szybkiej pomocy jeździć będzie 80 zespołów ratownictwa medycznego, a od 1 lipca 81 zespołów. Od 1 kwietnia usługi ratownictwa medycznego realizowane będą tylko przez podmioty publiczne.

Od 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, a głównym jej filarem jest to, że świadczenia usług ratownictwa medycznego będą mogły realizować wyłącznie podmioty publiczne – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Krzysztof Kuriata.

Przypomniał, że do tej pory na Warmii i Mazurach, obok publicznych jednostek, były dwa niepubliczne podmioty realizujące usługi ratownictwa medycznego. Wysyłały one do pacjentów 18 zespołów ratownictwa medycznego, z czego 13 w tak zwanych zespołach kołowych i pięć w zespołach wodnych. Te ostatnie to karetki wodne, które niosły pomoc wodniakom i żeglarzom w przypadkach nagłych w sezonie letnim na Wielkich Jeziorach Mazurskich i na jeziorze Jeziorak na Pojezierzu Iławskim.

Kuriata wyjaśnił, że nowelizacja ustawy o ratownictwie sprawiła, że podmioty niepubliczne zostały zastąpione w świadczeniu usług przez podmioty publiczne. Wskazał, że w regionie do tej pory było 26 tak zwanych rejonów operacyjnych, w których działały zespoły ratownictwa, a od 1 kwietnia całe województwo będzie jednym rejonem. Największe zmiany nastąpiły w rejonie Giżycka, bo tamtejszy obszar obsługiwać będzie w zakresie ratownictwa medycznego szpital powiatowy w Bartoszycach a okolice Wydmin – szpital powiatowy w Olecku.

Aby pacjenci z Warmii i Mazur mieli zapewnioną pomoc ratunkową, w regionie powstało konsorcjum złożone w dużej mierze ze szpitali powiatowych i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie jako lidera konsorcjum. Konsorcjum złożyło ofertę do NFZ na świadczenie usług. Umowa z NFZ zostanie podpisana 29 marca. Dyrektor Kuriata zapewnił, że 1 kwietnia zespoły medyczne wyjadą do potrzebujących pomocy pacjentów.

Od tego czasu do pracy gotowych będzie 80 zespołów, w tym 5 sezonowych, na jeziorach, a od 1 lipca liczba zwiększy się do 81 zespołów, bo powstanie nowy w rejonie Braniewa – zapewnił dyrektor Kuriata.

Dyrektor oddziału olsztyńskiego NFZ Andrzej Zakrzewski wskazał, że 22 podmioty publiczne współrealizujące usługi medyczne w zakresie ratownictwa medycznego to podmioty, które mają doświadczenie i kompetencje. Większość ratowników medycznych, którzy pracowali w firmach prywatnych przeszła do pracy do podmiotów publicznych i będzie pracować po 1 kwietnia.

Rocznie zgłoszeń na numery telefoniczne 999 i 112 jest około 170 tys. Do pacjentów zespoły wyjeżdżają 130 tys. razy, w ciągu doby ratownicy niosą pomoc od 300 do 400 razy.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
25 marca 2019 15:00

Pojecia nie mam o co wam chodzi 🙂

Polecane