15.9 C
Olsztyn
sobota, 29 marca, 2025
reklama

Straż Miejska założyła blokadę na prawidłowo zaparkowane auto. Kierowca wezwał policję

OlsztynStraż Miejska założyła blokadę na prawidłowo zaparkowane auto. Kierowca wezwał policję

W Olsztynie doszło do kontrowersyjnej interwencji Straży Miejskiej. Mimo że kierowca zaparkował prawidłowo, założono mu blokadę na koło. Sprawą zajęła się policja, a kierowca złożył formalną skargę.

Blokada mimo prawidłowego parkowania

Do zdarzenia doszło 24 marca 2025 roku przy ulicy Warszawskiej 6 w Olsztynie. Jak twierdzi kierowca, zaparkował on swój samochód marki Renault zgodnie z przepisami około godziny 12:00. Gdy wrócił około 13:30, na jego pojeździe znajdowała się blokada założona przez Straż Miejską w Olsztynie.

* wideo


Nagranie przesłane przez czytelnika.

Kierowca, rozmawiając ze strażnikami, próbował wyjaśnić, że blokada została założona niesłusznie. Strażnicy jednak podkreślali, że samochód został zaparkowany w miejscu niedozwolonym w obrębie skrzyżowania. „Powie mi Pan, jaka jest definicja skrzyżowania?” – pytał jeden ze strażników.

Nie zgadzając się z działaniem służb, kierowca wezwał na miejsce patrol policji. Mundurowi przybyli na miejsce i – według relacji kierowcy – potwierdzili prawidłowość parkowania. Po tej interwencji blokada została zdjęta.

Policja: zakończyliśmy czynności na miejscu

Zespół prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie potwierdził, że interwencja miała miejsce. Około godziny 15:00 funkcjonariusze zostali wezwani na ul. Warszawską w związku z założoną blokadą.

„Na miejscu byli obecni również funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy zdjęli założoną blokadę. Uczestnicy interwencji zostali poinformowani o przysługujących im prawach. Na tym czynności policjantów się zakończyły” – przekazała kom. Anna Balińska z KMP Olsztyn.

Formalna skarga do Straży Miejskiej

Kierowca skierował formalną skargę, w której podkreślił, że jego pojazd został zaparkowany w miejscu dozwolonym i zgodnie z przepisami prawa.

„Po interwencji policji, która potwierdziła, że parkowanie było zgodne z przepisami, blokada została zdjęta. Uważam, że doszło do nieuzasadnionego działania ze strony Straży Miejskiej, które naraziło mnie na niepotrzebny stres i niedogodności” – napisał w skardze kierowca.

Kierowca domaga się wyjaśnień

Kierowca zapowiada, że będzie oczekiwał oficjalnego wyjaśnienia sytuacji oraz ewentualnego wyciągnięcia konsekwencji wobec funkcjonariuszy, którzy jego zdaniem nadużyli swoich uprawnień. Całe zajście zostało przez niego udokumentowane, co może pomóc w rozpatrzeniu skargi.

Czym jest blokada na koło i kiedy się ją stosuje?

Blokada na koło to urządzenie stosowane przez straż miejską lub policję w sytuacjach, gdy pojazd został zaparkowany niezgodnie z przepisami, a jego natychmiastowe odholowanie nie jest konieczne. Ma ona na celu uniemożliwienie dalszego przemieszczania się samochodu do czasu wyjaśnienia sprawy i uregulowania ewentualnych konsekwencji. Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, blokada może być nałożona m.in. w przypadku parkowania w miejscu niedozwolonym, na chodniku bez pozostawienia wymaganej szerokości dla pieszych, na przejściu dla pieszych czy w obrębie skrzyżowania. W każdym przypadku decyzja o jej założeniu powinna być uzasadniona i zgodna z obowiązującymi przepisami.

​W Polsce wysokość mandatów za nieprawidłowe parkowanie zależy od rodzaju wykroczenia i może wynosić od 100 do nawet 1200 złotych.

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

4 KOMENTARZY

Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Marek
27 marca 2025 11:10

art. 130a, ust. 8 Ustawy Prawo o ruchu drogowym brzmi: Pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu. Art. 49, ust.1. Ustawy Prawo o ruchu drogowym brzmi: Zabrania się zatrzymania pojazdu: 1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania. Jeżeli chodzi o rejon skrzyżowania, to skoro chodnik jest częścią drogi, to 10m, należy liczyć od zewnętrznej krawędzi chodnika. Odsyłam do literatury Prawo o ruchu drogowym. Komentarz Ryszard A.Stefański. wyd. Warszawa… Czytaj więcej »

Pielgrzym
26 marca 2025 10:28

10 metrów od przejścia dla pieszych stał ? Mogli z MO zmierzyć

Polecane