Wady wrodzone klatki piersiowej mogą powodować nie tylko problemy zdrowotne, ale także negatywnie wpływać na samopoczucie dzieci i nastolatków. W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie lekarze od lat zajmują się leczeniem tego typu schorzeń. Teraz wprowadzają nowoczesne technologie, które nie tylko poprawią skuteczność operacji, ale także przyspieszą powrót pacjentów do zdrowia.
Innowacyjne metody operacyjne
Lejkowata klatka piersiowa to jedna z najczęstszych wrodzonych deformacji ściany klatki piersiowej. Polega na zapadnięciu się mostka i często wiąże się z deformacją żeber. Poza problemami zdrowotnymi, deformacja ta może powodować znaczne kompleksy u pacjentów, zwłaszcza w wieku dorastania.
Chirurdzy z olsztyńskiego szpitala stale udoskonalają stosowane metody leczenia. Jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce wdrożyli technikę zamrażania nerwów międzyżebrowych, dzięki której operacja staje się mniej bolesna, a czas hospitalizacji znacząco się skraca. Pacjent może wrócić do domu nawet w pierwszej dobie po zabiegu.
– Podczas operacji w ciągu zaledwie 30 minut dokonujemy spektakularnej zmiany wyglądu pacjenta, ponieważ jego zniekształcona klatka piersiowa uzyska prawidłowy, fizjologiczny wygląd – podkreśla dr n. med. Michał Szostawicki, specjalista chirurgii dziecięcej. – To istotne zarówno z punktu widzenia zdrowia, jak i samopoczucia pacjentów.
Pierwsze operacje z najnowszym zestawem korekcyjnym
W tym tygodniu w szpitalu w Olsztynie przeprowadzone zostaną pierwsze operacje z użyciem najnowszego zestawu korekcyjnego. Placówka jest jednym z dwóch szpitali dziecięcych w Polsce, które na stałe wdrażają tę technologię.
W ubiegłym roku w olsztyńskim szpitalu wykonano około 100 operacji korekty lejkowatej klatki piersiowej. W najbliższych dniach zabieg z użyciem nowej technologii przejdzie dwóch nastoletnich pacjentów. Lekarze liczą, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom czas rekonwalescencji będzie jeszcze krótszy, a komfort pacjentów – jeszcze wyższy.
źródło: Szpital Dziecięcy w Olsztynie