fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 7 grudnia, 2022
reklama

Sprawcy zuchwałej próby napadu rabunkowego prawomocnie skazani

KętrzynSprawcy zuchwałej próby napadu rabunkowego prawomocnie skazani

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na kary po 3 lata i 2 miesiące pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Olsztynie dwóch młodych mężczyzn – Łukasza Z. i Huberta D. – oskarżonych o próbę napadu rabunkowego w centrum Kętrzyna. Wyrok jest prawomocny.

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło 12 sierpnia 2018 r. w Kętrzynie. Pokrzywdzeni Radosław Z. i Marcin L. tego dnia przyjechali do Kętrzyna i udali się do jednego z salonów gier położonych na terenie miasta. Około godz. 19 jeden z nich wygrał kwotę ponad 7 tys. zł. Jednak z uwagi na brak takiej gotówki w salonie gier, pokrzywdzeni umówili się z osobą sprawującą w tym czasie opiekę nad salonem, że po wygraną przyjdą do lokalu ponownie za kilka godzin. Tej rozmowie przysłuchiwał się obecny w salonie 21-letni Hubert D., który następnie skontaktował się ze swoim 18-letnim kolegą Łukaszem Z., proponując mu, że mogą napaść na obu mężczyzn i zabrać im pieniądze.

Sąd Okręgowy w Olsztynie ustalił, że Hubert D. w tym celu wziął z domu dwie pałki – jedną gumową a drugą metalową, teleskopową zakończoną metalowym wałkiem o grubości 1,6 cm, którą dał Łukaszowi Z.. Gdy około godz. 22 pokrzywdzeni odebrali wygraną i opuścili salon gier, zostali zaatakowani przez Łukasz Z. i Huberta D. na jednej z pobliskich ulic w centrum Kętrzyna. Łukasz Z. powiedział do pokrzywdzonych „dawać pieniądze” i jednocześnie zaczął uderzać Radosława Z. (miał przy sobie 2 tys. zł) metalową pałką po głowie i całym ciele. Z kolei Hubert D. zamachnął się gumową pałką na Marcina L., ale w niego nie trafił. Następnie użył wobec niego gazu, także bezskutecznie. Ostatecznie Marcin L. zdołał schronić się w salonie gier. Natomiast Radosławowi Z. w tym czasie udało się wytrącić Łukaszowi Z. metalową pałkę z rąk i zmusić napastnika do ucieczki.

22-latek wyrwał torebkę kobiecie, która jechała rowerem do kościoła. W stanie ciezkim trafila do szpitala

Obaj sprawcy kilka dni po tym zdarzeniu zostali zatrzymani i osadzeni. Prokurator przedstawił im zarzut usiłowania dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia (tj. czyn z art. 13 §1 kk w zw. z art. 280 §2 kk w zb. z art. 157 §2 kk w zw. z art. 11 §2 kk). Łukaszowi Z. dodatkowo zarzucił dokonanie kilku kradzieży, m.in. telefonu o wartości 600 zł, który wypadł Radosławowi Z. ze spodenek podczas szarpaniny.

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 6 lutego 2019 r. uznał Łukasza Z. i Huberta D. za winnych popełnienia zarzucanych im przestępstw i skazał ich za to na kary po 3 lata i 2 miesiące pozbawienia wolności. Sąd zadecydował również, że kary pozbawienia wolności orzeczone wobec obu oskarżonych powinny być wykonywane w systemie terapeutycznego oddziaływania dla osób uzależnionych od środków odurzających. Sąd orzekł także od każdego z oskarżonych po 2,5 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonych Radosława Z. i Marcina L. Od oskarżonego Łukasza Z. dodatkowo zostały zasądzone kwoty od 590 zł do 640 zł na rzecz osób pokrzywdzonych dokonanymi przez niego kradzieżami.

Surowsza kara dla b. policjanta za napady z bronią w ręku na placówki bankowe
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze