Większe dochody i mniejsze wydatki – olsztyńskie plany budżetowe na 2019 rok są skromniejsze niż w ubiegłym roku. Wiele dużych inwestycji jest już na ukończeniu, kolejne planowane są na następny rok. Tymczasem proporcje wydatków pozostają bez większych zmian.
Ponad 1/3 wszystkich pieniędzy przeznaczona jest na edukację. Na drugim miejscu jest polityka społeczna i ochrona zdrowia a na trzecim transport. Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowany został projekt budżetu miasta na 2019 rok.
– Najwięcej przeznaczamy na edukacje bo wykształcenie dzieci i młodzieży to najlepsza inwestycja – mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz – Dużo mniej pieniędzy wydamy na transport i łączność bo bardzo wiele udało nam się zrobić w 2018 roku. Te inwestycje drogowe, które jeszcze są w toku będą już wymagały znacznie mniejszych wydatków w tym roku.
Jednocześnie w tym roku władze miasta mają nadzieje podpisać umowę na rozbudowę drugiej linii tramwajowej. Jednak jeśli to nastąpi, to najwcześniej jesienią. Bo przetarg ma zostać rozpisany w połowie roku. A zatem i wydatki z tym związane będą przeniesione w dużej mierze na 2020 rok.
Wśród najważniejszych inwestycji znalazły się także: rozbudowa infrastruktury rowerowej i zakup taboru tramwajowego, budowa tzw. dróg trzeciorzędowych w Gutkowie i Łupstychu, przebudowa budynku przy Bałtyckiej na rzecz osób niepełnosprawnych, czy budowa długo wyczekiwanej ulicy Plażowej. Dodatkowo w budżecie zarezerwowane są środki na prace w Parku Centralnym, tj. na przebudowę dawnej zajezdni trolejbusowej i zadbanie o otoczenie Tartaku Raphaelsohnów.
– Załatamy tę lukę w parku, zrobimy tam fontannę, zasadzimy zieleń i przygotujemy 89 miejsc parkingowych – opisuje prezydent Grzymowicz.
Prezydent opisał też inwestycje, jaka może w niedługim czasie być zrealizowana w amfiteatrze.
– Chcemy zakupić nowy sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy i zmodernizować istniejące pomieszczenia – mówi Grzymowicz – cały projekt jest wart ponad 3 200 000 zł, ale wkład miasta to tylko pół miliona, jeśli uda nam się otrzymać dotacje. Mamy już pozytywną ocenę merytoryczną i liczymy, że wkrótce zostaną nam przekazane pieniądze.
Nad uchwałą przyjmującą budżet oraz autopoprawką będą jutro (23.01) głosowali miejscy rajcowie.
– To stabilny i bezpieczny budżet a jednocześnie pozwalający na rozwój miasta – ocenia przewodniczący komisji Budżetu i Finansów olsztyńskiej Rady Miasta, prof. Mirosław Gornowicz – deficyt jest mniejszy niż w ubiegłym roku. Dodatkowo daleko nam do wskaźników ustawowych określających wskaźnik rat kapitałowych i odsetkowych w stosunku do dochodów bieżących. A zatem z czystym sumieniem zarekomendujemy go radnym i mieszkańcom miasta.
Kliknij aby zobaczyć jak wygląda budżet Olsztyna na 2019 rok.