W Gietrzwałdzie odbyła się dziesiąta edycja Regionalnego Konkursu Prezentacji Gwary Warmińskiej „Po naszamu. Po warnijsku”. Wydarzenie zgromadziło uczestników w różnym wieku, ich nauczycieli, rodziny oraz miłośników warmińskiej tradycji językowej.
Wysoki poziom i różnorodność prezentacji
W konkursie wzięło udział 25 uczestników reprezentujących szkoły podstawowe i średnie z południowej Warmii. To właśnie na tym terenie gwara warmińska była niegdyś używana na co dzień. Jury, w skład którego weszli specjaliści z zakresu językoznawstwa i dialektologii, wysoko oceniło poziom prezentacji, w których młodzi uczestnicy przedstawiali zarówno opowieści o dawnych warmińskich tradycjach, jak i humorystyczne historie związane z obecnym życiem w regionie.
Gwara warmińska jako dziedzictwo
Konkurs odbywał się w otoczeniu odwołującym się do tradycji i dziedzictwa regionu. Uczestnicy, często ubrani w stroje inspirowane warmińskimi chłopeczkami z XIX wieku. Na sali można było usłyszeć opowieści o tradycyjnych psikusach noworocznych, krytykę błędnych wyobrażeń o warmińskiej kuchni oraz humorystyczne historie o turystach.
Wydarzenie przyciągnęło również rodowitych Warmiaków, którzy z sentymentem wspominali czasy, gdy gwara była żywym elementem codziennej komunikacji. Dziś gwara warmińska jest chroniona wpisem na listę niematerialnego dziedzictwa kultury, a konkursy takie jak „Po naszamu. Po warnijsku” przypominają o jej wyjątkowości.
Laureaci jubileuszowej edycji
Konkurs, organizowany przez lokalne instytucje kulturalne i wspierany przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, nagrodził najlepsze prezentacje w trzech kategoriach wiekowych.
Szkoły podstawowe klasy 3-6:
1. Maja Kowalska – ZSP w Purdzie
2. Wiktoria Babecka – SP nr 14 w Olsztynie
3. Olga Golon – SP w Dywitach
wyróżnienia:
Szymon Łabanowski – ZSP w Sząbruku
Nikola Wasikowska – SP w Bukwałdzie
Maja Golon – SP w Dywitach
nagroda jury:
Iwan Misztuk – SP w Dywitach
Szkoły podstawowe klasy 7-8:
1. Wiktoria Pollakowska – SP w Bukwałdzie
2. Aleksandra Babecka – SP nr 14 w Olsztynie
Szkoły ponadpodstawowe:
1. Ewa Biermann – V LO w Olsztynie
2. Ewa Tomasiak – XII LO w Olsztynie
3. Emilia Kozłowska – LO w Olsztynku
Organizatorzy podkreślają, że takie wydarzenia to nie tylko okazja do pielęgnowania lokalnego języka, ale również sposób na wzmacnianie tożsamości kulturowej Warmii i zachęcanie młodych ludzi do poznawania historii swojego regionu. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, rodziców i lokalnych instytucji, gwara warmińska nadal żyje i inspiruje kolejne pokolenia.
źródło: Gwara Warmińska