Już jutro, 16 listopada, Olsztyn stanie się centrum słowiańskich tradycji i mistycznych obrzędów. Festiwal „Noc Duchów” przeniesie uczestników w świat dawnych wierzeń, zapewniając jednocześnie mnóstwo atrakcji i niepowtarzalną atmosferę.
Powrót do słowiańskich korzeni
„Noc Duchów” to wyjątkowa okazja, aby poznać kulturę naszych przodków w nowoczesnej i widowiskowej oprawie. Festiwal zaprasza zarówno dorosłych, jak i dzieci do wspólnego odkrywania starosłowiańskich tradycji: od premierowego spektaklu Teatru Kloszart „Dziady” po biesiadę przy wielkim ognisku z gorącymi napojami i tradycyjnym jadłem.
Spektakl „Dziady” to artystyczna próba przybliżenia dawnych obrzędów, w których granica między światem żywych a zmarłych była wyjątkowo cienka. Widowisko ma skłonić do refleksji nad pamięcią o przodkach, jednocześnie wprowadzając w klimat dalszej części festiwalu.
Moc atrakcji dla każdego
Na uczestników czeka pełen wachlarz aktywności:
Spektakl „Dziady” – Teatr Kloszart zaprezentuje premierową inscenizację inspirowaną starosłowiańskim rytuałem Dziadów, opowiadającą mistyczną historię o cienkiej granicy oddzielającej życie od śmierci.
Walki wojów – Widowiskowe starcia na broń białą w tradycyjnych strojach średniowiecznych Drużyny Wojów Bolesławowych Białozór.
Warsztaty szermierki historycznej.
Tradycyjne średniowieczne zabawy – między innymi Kręgle Wikingów i Bieg Woja.
Opowieść „Spotkanie z Przodkami” – Kapłan i Żerca Rodzimowierczy Marcin Piątkowski opowie o dawnych zwyczajach Słowian i o tym, czym dla nich było święto zmarłych.
Muzyka na bębnach – Klimatyczne rytmy bębnów wprowadzą uczestników w atmosferę zabawy i dobrej biesiady w starym stylu.
Stragany z rękodziełem – Na wydarzeniu pojawią się lokalni artyści, rzemieślnicy i kupcy oferujący swoje unikalne wyroby, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś interesującego.
Festiwal z sercem
Wydarzenie odbędzie się w Nice Bay WakePark przy ul. Miłej 3 nad jeziorem Ukiel. Start o godzinie 16:00.
Cały dochód z festynu zostanie przeznaczony na organizację Wigilii dla Osób Samotnych, realizowaną przez Fundację Człowiek Dobro oraz Fundację Wolne Miejsce. Dzięki wsparciu uczestników, osoby samotne będą mogły przeżyć święta w ciepłej, rodzinnej atmosferze.
Dzieci do 10. roku życia, osoby powyżej 70. roku życia oraz osoby z niepełnosprawnościami mają wstęp bezpłatny. Bilety -cena 35 zł – można nabyć na stronie internetowej: www.nocduchow.pl.
Super, podziękowania… ale lokalizacja fatalna. Kto tam dotrze… czemu festiwal nie zorganizowano tradycyjnie na Starówce..?
Zależy jakie nieposprwosci macie na myśli bo są różne odmiany chorób czy zależy od stopnia czy od wyglądu 😉