2.9 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Film o szlaku Marii Zientary-Malewskiej – wędrówka przez malowniczą Warmię

OlsztynFilm o szlaku Marii Zientary-Malewskiej – wędrówka przez malowniczą Warmię

W ramach obchodów 130. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci Marii Zientary-Malewskiej, poetki związanej z Warmią, odbędzie się niezwykły projekt kulturalny. Kulminacja działań zaplanowana jest na 15 listopada w Brąswałdzie.

Upamiętnienie Marii Zientary-Malewskiej

W ramach projektu powstały różnorodne materiały, takie jak książka-przewodnik, podcast, film oraz strona internetowa, które wspólnie tworzą obraz życia i twórczości wybitnej poetki. Jak mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński i przewodniczący Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii: „Być na Warmii i nie słyszeć o symbolach związanych z Marią Zientarą-Malewską to jakby nie być tu naprawdę.

Szlak im. Marii Zientary-Malewskiej

Maria Zientara-Malewska była nie tylko poetką, ale także działaczką, nauczycielką i popularyzatorką polskości, która całe swoje serce oddała Warmii. Jej dziedzictwo jest nadal widoczne w tym regionie, a turyści i mieszkańcy mają możliwość odkrycia tego dzięki pieszym szlakom. Szlak imienia poetki, liczący 10 km, wiodący przez malownicze tereny Warmii, rozpoczyna się w jej rodzinnej wsi Brąswałd i kończy na osiedlu Likusy w Olsztynie.

Premiera filmu dokumentalnego

Najważniejszym punktem wydarzeń będzie premiera filmu dokumentalnego autorstwa Jolanty Wiszniewskiej i Piotra Pacewicza w Izbie Pamięci Marii Zientary-Malewskiej. Projekt upamiętniający Marię Zientarę-Malewską zrealizowany został dzięki współpracy Stowarzyszenia Miast, Gmin, Powiatów Szlak Świętej Warmii, Powiatu Olsztyńskiego, Gminy Dywity oraz Fundacji Prymus, przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Link do filmu.

Krótki życiorys poetki

Maria Zientara-Malewska (1894–1984) była wybitną poetką, nauczycielką i działaczką społeczną związaną z Warmią. Urodziła się w Brąswałdzie, gdzie od najmłodszych lat angażowała się w promowanie polskości na terenach Prus Wschodnich. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Krakowie w 1926 roku, pracowała jako nauczycielka w polskich szkołach, m.in. w Chaberkowie i Złotowie. W latach 1921–1923 była związana z „Gazetą Olsztyńską”, gdzie debiutowała wierszem „Pory roku” i aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym regionu. W czasie II wojny światowej została aresztowana przez Niemców i osadzona w obozie koncentracyjnym Ravensbrück, skąd zwolniono ją w 1940 roku. Po wojnie kontynuowała działalność literacką i społeczną, publikując liczne wiersze oraz opracowania dotyczące folkloru warmińskiego. Jej twórczość odzwierciedlała głęboką miłość do regionu oraz zaangażowanie w zachowanie jego kultury i tradycji.

źródło: Powiat Olsztyński

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane