2.9 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Tak kiedyś w Polsce na wsi wykuwano siekiery. Unikatowe nagranie

Lidzbark WarmińskiTak kiedyś w Polsce na wsi wykuwano siekiery. Unikatowe nagranie

Romek Zaklinacz Byków (Romuald Rubinowicz) z Wamii, znany z niezwykłych umiejętności i wyjątkowej historii życia po raz kolejny otwiera drzwi swojej kuźni, by podzielić się pasją do tradycyjnego kowalstwa. W nowym materiale na swoim kanale zaprosił rzemieślników z Dębowej Kuźni, by wspólnie stworzyć coś unikalnego. Razem wykuwali siekierę, oddając hołd starym technikom kowalskim. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, jak wygląda proces tworzenia tradycyjnych narzędzi, które stają się coraz rzadsze na polskiej wsi.

Tradycja kowalstwa, która znika

W nowym materiale Romka i kowali z Dębowej Kuźni widzowie mogą prześledzić każdy etap pracy nad siekierą, od wyboru odpowiednich materiałów aż po wykończenie. Sam Romek, jako gospodarz i doświadczony kowal, dokładnie omawia etapy tworzenia solidnego narzędzia, dzieląc się wiedzą zdobywaną przez dekady pracy. Kowale z Dębowej Kuźni wnoszą swoje przemyślenia i metody, podkreślając znaczenie właściwego doboru stali i precyzyjnej obróbki, co stanowi klucz do stworzenia trwałego i funkcjonalnego narzędzia.

Proces pełen pasji i precyzji

Film ukazuje widzom, jak istotne są detale podczas wykuwania narzędzia. Zaczynając od pierwszych uderzeń młotem po ostatnie Romek i jego goście wkładają w pracę całą swoją wiedzę i serce. Widzowie mogą zobaczyć nie tylko techniczne aspekty kowalstwa, ale też prawdziwą pasję, która sprawia, że proces ten staje się czymś więcej niż tylko rzemiosłem – to prawdziwa sztuka, podtrzymywana dzięki takim osobom jak Romek z Warmii.

Mistrzowskie rękodzieło i promocja regionu

Spotkanie kowali w kuźni Romka to także okazja do rozmów i żartów, które dodają lekkości ciężkiej pracy. Romek i rzemieślnicy opowiadają historie związane z ich fachem, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami.

Ten materiał to przypomnienie, jak ważne jest pielęgnowanie umiejętności, które, mimo że zanikają, wciąż budzą uznanie. To także zaproszenie do świata, w którym liczy się doświadczenie i szacunek do tradycji. Publikując tak wartościowy materiał Romuald Rubinowicz, znany jako Romek Zaklinacz Byków, po raz kolejny promuje warmińską wieś.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zenek
31 października 2024 22:54

Nowoczesność, po prostu nowoczesność rozpycha się łokciami. Kowal, fajne rzemiosło lecz wydaje się, że obecnie potrzeby są innej natury. Bramy, ogrodzenia, balustrady, ozdoby kominkowe itp tego dzisiaj poszukują. Niestety znowu nowoczesność się rozpycha, ponieważ wszyscy chcą szybko. I tu bez nowoczesnych młotów kowalskich, pieców i metod pracy się za bardzo nie podskoczy. Ot umiejętności robią się niszowe i nie ma na to siły. Cena postępu.

Polecane