fbpx
14 C
Olsztyn
piątek, 29 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Okradali starszych olsztynian, prosząc ich o pomoc

OlsztynOkradali starszych olsztynian, prosząc ich o pomoc

Dwaj obywatele Rumunii i Polka podejrzani o okradanie starszych osób zostali zatrzymani przez olsztyńskich policjantów. Sprawcy wchodzili do mieszkań, prosząc lokatorów o jedzenie lub drobne pieniądze, po czym ich okradali. Ich łupem padły pieniądze, dokumenty i biżuteria o łącznej wartości blisko 8 tys. złotych. 

reklama

Do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie od jakiegoś czasu zgłaszały się osoby, które padły ofiarą złodziei: sprawcy wchodzili do mieszkań za przyzwoleniem domowników, a następnie ich okradali. Sposób działania był zazwyczaj taki sam, a ofiary – zwykle osoby starsze – starannie wybierane.

Za każdym razem jedna z kobiet wspólnie z dzieckiem odwiedzała swoją ofiarę, prosząc o pomoc. Wymyślona historia wiązała się z koniecznością wejścia do mieszkania. Wpuszczona do domu oszustka odciągała uwagę właściciela – opisują sposób działania zatrzymanych policjanci KMP Olsztyn. – Podczas krótkiej rozmowy oraz robienia kanapek i herbaty do mieszkania wchodził mężczyzna, który plądrował pomieszczenia, poszukując pieniędzy i wartościowych przedmiotów.

reklama

Jednak po tego typu wizycie domownicy nie zawsze od razu orientowali się, że doszło do kradzieży. Jak podkreślają mundurowi, złodzieje pozostawiali po sobie porządek niewzbudzający żadnych podejrzeń. O utracie pieniędzy czy wartościowych przedmiotów właściciele dowiadywali się dopiero, gdy sięgali po nie np. do swoich skrytek.

Mężczyzna znalazł portfel, zrobił zakupy i teraz odpowie przed sądem

Policjanci zwalczający przestępczość przeciwko mieniu, którzy zajęli się tymi sprawami, szczegółowo analizując każde zgłoszenie, ustalili, że związek z tymi przestępstwami mogą mieć 21-letnia Polka oraz obywatele Rumunii, 22-letni mężczyzna i 27-letnia kobieta. Policjanci wiedzieli, że poszukiwane przez nich osoby poruszają się osobowym fordem. W miniony czwartek funkcjonariusze zatrzymali całą trójkę, prawdopodobnie udaremniając w ten sposób dokonanie kolejnych kradzieży. Podejrzani trafili do policyjnego aresztu.

reklama

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił policjantom na przedstawienie zarzutów w sześciu podobnych sprawach. 22-latek odpowie za sześć kradzieży, 27-latka za cztery, natomiast 21-letnia Polka odpowie za dwie kradzieże i jedno przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej. Z informacji funkcjonariuszy wynika, że osoby te działały na terenie Olsztyna już od sierpnia. Niewykluczone, że ich ofiarą padło znacznie więcej osób.

Wzrost kradzieży w sklepach dokonywanych przez nieletnich: apel o rozmowę z dziećmi o poszanowaniu cudzej własności

Za kradzieże grozi im kara do 5 lat więzienia.

Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i rozwagę: pamiętajmy o ograniczonym zaufaniu do obcych. Nie wpuszczajmy ich do mieszkań, jeżeli nie znamy celu ich wizyty. Jeżeli zjawi się u nas ktoś, kto prosi o pomoc lub przedstawiciel jakiejkolwiek instytucji, bez otwierania drzwi sprawdźmy telefonicznie, czy był do nas kierowany.

Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z Komendą Miejską Policji w Olsztynie pod numerem telefonu 89-522-34-24 (-21) lub z najbliższą jednostką policji pod numerem 997 lub 112.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Wzrost kradzieży w sklepach dokonywanych przez nieletnich: apel o rozmowę z dziećmi o poszanowaniu cudzej własności
Policjant z Mrągowa przyjaźni się z porzuconym yorkiem: emocjonujące zdjęcia z interwencji