fbpx
12 C
Olsztyn
sobota, 30 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Autochodzik ruszył po raz siódmy

OlsztynAutochodzik ruszył po raz siódmy

Dziewięć miesięcy potrwają zajęcia najnowszej edycji programu Autochodzik. Wśród nowości – więcej zajęć rowerowych oraz rozszerzenie zajęć na podstawówki.

reklama

Dotychczas Autochodzik w Olsztynie realizowany był w kilkudziesięciu przedszkolach. Od VII, właśnie rozpoczętej, edycji zajęcia związane z bezpiecznym korzystaniem z dróg i poruszaniem się w ich pobliżu trafiły także do szkół podstawowych.

Inauguracja najnowszego programu odbyła się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego – informuje olsztyński ratusz. – Organizatorzy szczególny nacisk kładą na koncepcję Zrównoważonej Mobilności. Chodzi o promocję alternatywnych środków komunikacji – transport publiczny, rowery i piesze podróżowanie. Ma to prowadzić do ograniczenia liczby aut na ulicach i powodowanego przez nie niebezpieczeństwa. A warto nadmienić, że teraz w Olsztynie zarejestrowanych jest aż 116 tys. pojazdów.

reklama

Od wiosny 2015 program jest wspierany przez olsztyńskiego Oficera Rowerowego Mirosława Arczaka, który realizuje wybrane elementy na terenie przedszkoli i szkół podstawowych.

Rowerowy Autochodzik idealnie wpisuje się w ogólny plan działań edukacyjnych, jakie realizujemy w olsztyńskich placówkach – mówi Arczak. – Po sukcesie tego programu wśród przedszkolaków warto skorzystać z licznych doświadczeń metodycznych i organizacyjnych, aby przekazywać odpowiednio dobraną i rzetelną wiedzę także najmłodszym uczniom podstawówek. Starsze dzieci z klas IV-VI są bowiem objęte np. szkoleniami związanymi z kartą rowerową. Tymczasem młodsi także powinni mieć systematyczny kontakt z różnymi formami edukacyjnymi prowadzonymi na rzecz poprawy ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  

reklama

Nowością tegorocznego programu jest rozszerzenie nauczania na dzieci z zerówek i pierwszych klas. Dlatego oprócz 39 nauczycieli przedszkolnych po raz pierwszy w szkoleniach wzięła udział grupa 18 nauczycieli z olsztyńskich szkół podstawowych. Wszyscy nauczyciele zostali bezpłatnie wyposażeni w specjalnie przygotowane “Kuferki Rajdowe”, które zawierały zestaw pomocy naukowych niezbędnych do prowadzenia zajęć.

Liczbę adresatów VII edycji Programu szacuje się na 2 500 najmłodszych mieszkańców Olsztyna. Postępy zespołów, zadania, konkursy można śledzić na bieżąco na stronie www.rowerowyautochodzik.pl. Program współfinansowany jest przez Samorząd Olsztyna. Rowerowy Autochodzik stanowi realizację Uchwały Rady Miasta z września 2014 r. zawierającej Strategię poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla Olsztyna na lata 2014–2020.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia