20 C
Olsztyn
wtorek, 16 lipca, 2024
reklama

Autochodzik ruszył po raz siódmy

OlsztynAutochodzik ruszył po raz siódmy

Dziewięć miesięcy potrwają zajęcia najnowszej edycji programu Autochodzik. Wśród nowości – więcej zajęć rowerowych oraz rozszerzenie zajęć na podstawówki.

reklama

Dotychczas Autochodzik w Olsztynie realizowany był w kilkudziesięciu przedszkolach. Od VII, właśnie rozpoczętej, edycji zajęcia związane z bezpiecznym korzystaniem z dróg i poruszaniem się w ich pobliżu trafiły także do szkół podstawowych.

Inauguracja najnowszego programu odbyła się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego – informuje olsztyński ratusz. – Organizatorzy szczególny nacisk kładą na koncepcję Zrównoważonej Mobilności. Chodzi o promocję alternatywnych środków komunikacji – transport publiczny, rowery i piesze podróżowanie. Ma to prowadzić do ograniczenia liczby aut na ulicach i powodowanego przez nie niebezpieczeństwa. A warto nadmienić, że teraz w Olsztynie zarejestrowanych jest aż 116 tys. pojazdów.

reklama

Od wiosny 2015 program jest wspierany przez olsztyńskiego Oficera Rowerowego Mirosława Arczaka, który realizuje wybrane elementy na terenie przedszkoli i szkół podstawowych.

Rowerowy Autochodzik idealnie wpisuje się w ogólny plan działań edukacyjnych, jakie realizujemy w olsztyńskich placówkach – mówi Arczak. – Po sukcesie tego programu wśród przedszkolaków warto skorzystać z licznych doświadczeń metodycznych i organizacyjnych, aby przekazywać odpowiednio dobraną i rzetelną wiedzę także najmłodszym uczniom podstawówek. Starsze dzieci z klas IV-VI są bowiem objęte np. szkoleniami związanymi z kartą rowerową. Tymczasem młodsi także powinni mieć systematyczny kontakt z różnymi formami edukacyjnymi prowadzonymi na rzecz poprawy ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  

Nowością tegorocznego programu jest rozszerzenie nauczania na dzieci z zerówek i pierwszych klas. Dlatego oprócz 39 nauczycieli przedszkolnych po raz pierwszy w szkoleniach wzięła udział grupa 18 nauczycieli z olsztyńskich szkół podstawowych. Wszyscy nauczyciele zostali bezpłatnie wyposażeni w specjalnie przygotowane “Kuferki Rajdowe”, które zawierały zestaw pomocy naukowych niezbędnych do prowadzenia zajęć.

reklama

Liczbę adresatów VII edycji Programu szacuje się na 2 500 najmłodszych mieszkańców Olsztyna. Postępy zespołów, zadania, konkursy można śledzić na bieżąco na stronie www.rowerowyautochodzik.pl. Program współfinansowany jest przez Samorząd Olsztyna. Rowerowy Autochodzik stanowi realizację Uchwały Rady Miasta z września 2014 r. zawierającej Strategię poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla Olsztyna na lata 2014–2020.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane