Generalny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) planuje znacząco rozszerzyć sieć odcinkowych pomiarów prędkości (OPP) na terenie całego kraju. Nowe urządzenia monitorujące prędkość pojazdów mają pojawić się w każdym województwie, obejmując zarówno autostrady, jak i drogi szybkiego ruchu. Łącznie wyznaczono 43 nowe lokalizacje, w tym cztery na Warmii i Mazurach.
Inwestycja w bezpieczeństwo drogowe
GITD ogłosił przetarg na dostawę i instalację systemów OPP w nowych miejscach, na co przeznaczono prawie 70 milionów złotych. Środki te pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, który ma na celu wspieranie inwestycji w infrastrukturę oraz poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Nowe urządzenia mają mierzyć średnią prędkość pojazdów na wyznaczonych odcinkach dróg, obliczając ją na podstawie czasu przejazdu między punktem początkowym a końcowym monitorowanego odcinka.
Prawie dwa razy więcej OPP
Obecnie systemy OPP działają w 52 miejscach w Polsce. Dzięki planowanej inwestycji, liczba ta niemal się podwoi. Już teraz wiadomo, że od początku 2024 roku te urządzenia zarejestrowały niemal 190 tysięcy wykroczeń, co dowodzi ich skuteczności w monitorowaniu prędkości. Dodatkowo, w Polsce działa również 442 fotoradarów, które odnotowały 461 tysięcy naruszeń przepisów drogowych.
Nowe lokalizacje na terenie całej Polski
Zgodnie z planami, nowe OPP zostaną rozmieszczone we wszystkich województwach, przy głównych szlakach komunikacyjnych – autostradach oraz drogach ekspresowych. Specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego wskazali 26 lokalizacji na dziewięciu drogach ekspresowych oraz 17 na pięciu autostradach, co ma zapewnić maksymalną efektywność systemu.
OPP na Warmii i Mazurach – gdzie dokładnie?
W województwie warmińsko-mazurskim OPP pojawi się w czterech kluczowych lokalizacjach. Nowe urządzenia zostaną zainstalowane na następujących odcinkach:
- Droga S7 Rychnowo – Olsztynek
- Droga S7 węzeł Pasłęk Północ – węzeł Marzewo
- Droga S7 węzeł Rączki – węzeł Nidzica Południe
- Droga S51 węzeł Olsztyn Południe – Stawiguda
Zmiany w egzekwowaniu mandatów
GITD planuje także wprowadzić nowe przepisy mające na celu zwiększenie ściągalności mandatów. W ramach tych zmian, kary za przekroczenie prędkości będą egzekwowane administracyjnie, co ma ograniczyć możliwości unikania odpowiedzialności, na przykład poprzez nieodebranie listu z mandatem. Te działania mają na celu jeszcze skuteczniejsze egzekwowanie przepisów i poprawę bezpieczeństwa na drogach.
źródło: GITD
Najciekawsze że są nielegalne w kodeksie nie ma słowa średnia prędkość lecz realna co też wyroki sądu nie raz potwierdziły no ale naiwny zapłaci 😂
Debilizm połączony z idiotyzmem.