Podwykonawcy, inwestorzy i deweloperzy muszą obecnie stawić czoła licznym problemom nękającym przedsiębiorców działających w branży budowlanej. Jednak zgodnie z prognozami, wbrew obecnym trudnościom, sytuacja w budownictwie powinna zacząć się wkrótce poprawiać. Poprawę te odczują jednak tylko Ci przedsiębiorcy, którzy w porę zdołają uchronić swoje firmy przed upadkiem, dostrzegając konieczność zapewnienia im płynności finansowej.
Problemy branży budowlanej można wymieniać w nieskończoność. Problemy z transportem, rosnące, niestabilne ceny materiałów budowlanych lub ich niedostępność, odwrócony VAT od usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców czy kontrakty zawarte w 2016 r. charakteryzujące się niezwykle niskimi marżami, które w 2018 r. realizowane będą po wyższych kosztach niż zakładane, to tylko czubek góry lodowej. Do tego dochodzą ogromne problemy z brakiem pracowników, a co za tym idzie nieterminowe realizowanie zleceń.
Wszystkie te problemy zaburzają płynność finansową firm, których niewypłacalność rośnie z roku na rok. Dług firm budowlanych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wynosi już ponad 2,2, mld zł., a w jego bazie jest już ponad 60 tysięcy dłużników. Ponad połowa przedsiębiorców z sektora przyznaje, że zostało poproszonych o wydłużenie terminu płatności faktury, a bariera w postaci niezapłaconej faktury to smutna codzienność ponad 60% przedsiębiorców z branży budowlanej – głównie mniejszych i średnich podwykonawców.
„Żeby przetrwać podjęliśmy się kontraktów na granicy rentowności. Był taki moment, że zależało nam tak naprawdę głównie na pracy dla naszych pracowników. Teraz, mimo tego, że większość prac jest już na ukończeniu, nie mamy pieniędzy na wypłaty, podatki materiały, bo sami czekamy na uregulowanie należności za wystawione faktury.” – opowiada Pan Maciej, właściciel małej firmy wykończeniowej pracującej dla dużych deweloperów z okolic Trójmiasta. „Kiedy warunkiem podpisania kontraktu jest wystawienie faktury z 60 lub 90 dniowym terminem płatności, nie myślisz o tym, co zrobisz w miesiącu, kiedy będziesz czekać na swoje pieniądze. Myślisz tylko o tym, żeby złapać zlecenie, by Twoja firma nie upadła. Dopiero potem okazuje się, że problemy się piętrzą, a brak płynności finansowej jest zarówno ich wynikiem, jak i przyczyną. Czekasz na pieniądze, nie masz na wypłaty. Nie masz na wypłaty, nie możesz zatrudnić kolejnych pracowników, czy obsłużyć kolejnego zlecenia. Wtedy dopiero okazuje się, że nie ma na co czekać i trzeba sobie jakoś radzić.”
PŁYNNOŚĆ FINANSOWA – JAK JĄ ZBUDOWAĆ?
„Zgodnie z prognozami, sytuacja w branży budowlanej będzie się stopniowo poprawiać. Jednak jeśli przedsiębiorcy w porę nie zadbają o mechanizmy, które zapewnią im płynność finansową, ich firmy upadną, zanim jeszcze będą mieli szansę skorzystać z poprawiającej się koniunktury. Faktoring to najprostszy i dostępny już dla wszystkich sposób na zapewnienie sobie stabilności finansowej.” – opowiada Damian Sapielak, dyrektor Departamentu Sprzedaży Mobilnej Idea Money S.A., lidera wśród firm faktoringowych, oferujących usługi faktoringu i mikrofaktoringu firmom z branży budowlanej. „Polskie firmy z sektora budowlanego swoje zobowiązania finansują głównie z bieżących wpływów, a w porównaniu z europejskimi firmami, dużo rzadziej korzystają z takich zabezpieczeń, jak faktoring. – dodaje. I choć już 58% przedsiębiorstw z zatorami płatniczymi podejmuje działania prewencyjne by ich uniknąć, to w znacznej mierze są to jednak głównie duże firmy. Paradoksalnie, to właśnie przedsiębiorcy z sektora MSP najbardziej narażeni są na zatory płatnicze i to oni powinni zawczasu pomyśleć o stosownym zabezpieczeniu. Idea Money oferuje im szereg dedykowanych rozwiązań, które uwzględniają zarówno ich ograniczenia, jak i potrzeby oraz cykliczność koniunktury, czy sezonowość branży budowlanej.”
Jak nie dopuścić do konsekwencji braku płynności spowodowanej przestojami w płatnościach, czy nieterminową spłatą należności? Faktoring oferowany obecnie zarówno dużym firmom budowlanym, deweloperom jak i właścicielom jednoosobowych działalności gospodarczych, czy tym prowadzącym małe firmy budowlane, pozwala na otrzymanie pieniędzy wynikających z wystawionych faktur na konto już w ciągu 24h od wystawienia takiej faktury. Dla tych najmniejszych Idea Money oferuje również faktoring online, z decyzją w 15 minut i finansowaniem faktur już od 100 zł, czy faktoring w abonamencie, który za niewielką, miesięczną opłatą oferuje gwarancję bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej. Coraz popularniejszy staje się również faktoring pełny, w którym ryzyko niewypłacalności kontrahenta przenoszone jest w całości na Faktora, czyli firmę faktoringową. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i nie chcą podejmować ryzyka związanego z opóźnionymi płatnościami i wejściem w regres.
FAKTORING – PRODUKT IDEALNIE DOPASOWANY
„Klienci, którzy zgłaszają się do mnie z pytaniem o faktoring najczęściej są już w sytuacji, w której zabrakło im pieniędzy i po prostu nie mają skąd pozyskać środków na bieżące finansowanie swojej działalności. Dzięki długiej rozmowie i szczegółowemu zapoznaniu się z potrzebami danej firmy, jestem w stanie zaproponować Klientowi taki produkt, który będzie najlepiej odpowiadał na jego potrzeby i z którego będzie najbardziej zadowolony. Jednorazowa pomoc nie jest jednak moim celem.” – wyjaśnia Robert Motyka, Dyrektor Regionu Północnego Departamentu Sprzedaży Idea Money. „Pomagamy Klientom świadomie korzystać z przyznanego im limitu faktoringowego, podsuwamy pomocne rozwiązania, wspieramy ich w sytuacji, gdy ich klienci nie płacą w terminie. Mamy świadomość, że w takiej sytuacji najważniejsze jest zachowanie dobrych relacji biznesowych, ale także bezpieczeństwo Klientów, którzy nam zaufali. Dlatego też zawsze sprawdzamy ich kontrahentów by zminimalizować ryzyko ich niewypłacalności.”
W sytuacji w jakiej znalazła się branża budowlana, faktoring wydaje się być koniecznością, a raczej ratunkiem na bieżące problemy z płynnością finansową. To nowoczesny produkt finansowy, na który otwarci powinni być przede wszystkim ci mniejsi i średni przedsiębiorcy, którzy będąc na końcu łańcucha płatniczego, są teraz najbardziej narażeni na skutki zatorów płatniczych.
Jesteś zainteresowany natychmiastową zamianą faktur na pieniądze? Wystarczy, że napiszesz na do nas lub zadzwonisz pod numer tel. +48 506-343-364. Z przyjemnością przybliżymy Ci korzyści płynące z faktoringu i wspólnie dobierzemy ofertę dla Twojej firmy.