15 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Festiwal muzyki elektronicznej – Audioriver 2024 w Łodzi!

Materiał zewnętrznyFestiwal muzyki elektronicznej - Audioriver 2024 w Łodzi!

Program łódzkiego festiwalu Audioriver wzbogacił się właśnie o kolejne nazwiska oraz nową lokalizację. Festiwal odbędzie się na Łódzkich Błoniach, gdzie postawione zostanie festiwalowe miasteczko, kilka scen muzycznych i magiczne strefy chilloutu. Łódzka impreza od prawie dwóch dekad jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla wielbicieli muzyki elektronicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a nowe ogłoszenie programowe nie pozostawia żadnych złudzeń dlaczego.  

reklama

Do Łodzi przyjadą w tym roku:

Andromedik (BE), Brina Knauss (SI), Daria Kolosova b2b Sept (UA/PL), Desiree (ZA), DJ Gigola (DE), Dyzen (IT), Eli Brown (UK), Fever Ray (SE), Gentlemens Club (UK), Gorgon City (UK), HI-LO (NL), Kiasmos live (IS), Ki/Ki live (NL), Kölsch live (DK), Mall Grab (AU), Mefjus (AT), Stephan Bodzin live (DE)

Do programu Audioriver dołączają jedne z najbardziej wyczekiwanych gwiazd sceny elektronicznej. Szwedzki projekt FEVER RAY to queerowo-teatralna ekstrawagancka produkcja o radykalnej miłości ponad podziałami. Solowy projekt Karin Dreijer z The Knife to w zasadzie muzyczna kontynuacja tego wspaniałego projektu. Ostatni album, “Radical Romantics”, to fascynujące połączenie lodowatego synth popu z gorącymi afrokaraibskimi brzmieniami, które fascynują Olofa Dreijera, brata Karin, który współprodukował część materiału. Do skandynawskiego kręgu kulturowego należy też farersko-islandzki KIASMOS Janusa Rasmussena i Ólafura Arnaldsa. Ceniony projekt z kręgu minimalistycznego house’u, w którym delikatna elektronika spotyka nostalgiczne brzmienia fortepianu, powraca w tym roku z nowym materiałem i live setem. Będzie to wspaniały comeback, równo dziesięć lat od premiery przełomowego debiutu!

reklama

Równie wyjątkowe są występy na żywo STEPHANA BODZINA. Ten weteran muzyki techno postawił w całości na występy live i za każdym razem przywozi ponad sto kilo bagażu. Ciężkie skrzynie chronią jego specjalne kontrolery, które skonfigurowane są tylko pod niego i umożliwiają mu swobodną improwizację oraz kontrolę nad parametrami muzyki, których nie dają standardowe, sklepowe rozwiązania. Ten występ trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu! W koncertowym wydaniu zobaczyć na Audioriver będzie można również KÖLSCHA. Artysta przyjedzie z melodyjnym materiałem pełnym porywających, emocjonalnych momentów, którymi czaruje nas już od ponad dekady, od czasu singla i jednego z hymnów festiwalu, czyli “All That Matters”. Ostatni materiał artysty, “I Talk to Water”, powstał przy użyciu nagrań głosu jego zmarłego dwadzieścia lat temu ojca – pieśniarza aktywnego w latach 60. i 70., uczestnika ruchu hippisowskiego. 

Live wystąpi też KI/KI, holenderska sensacja muzyki klubowej. Rok temu artystka przyjechała do Płocka z dj setem, w tym roku wraca na Audioriver już jako wielka gwiazda, świeżo po zaskakującym b2b z Arminem van Buurenem. Producentka wystąpi z autorskim materiałem na styku acidu, trance’u i techno. Cięższe brzmienia reprezentować będą też we wspólnym secie DARIA KOLOSOVA i SEPT. Z Berlina przyjedzie też kolei DJ GIGOLA, członkini kolektywu Live From Earth, która nie boi się wplatać różnorodnych gatunków do techno matrycy. Niespodzianką może być też występ MALL GRABA na scenie Kosmos. Kojarzony od lat z eklektyzmem i delikatniejszymi brzmieniami Australijczyk przyjeżdża z mocnym, rejwowym setem.

reklama

Fani bardziej melodyjnych brzmień zachwyceni będą przebojowym repertuarem GORGON CITY, popularnego duetu producencko-djskiego, który podbija listy przebojów za sprawą skocznych, ale pełnych emocji kawałków. Na Audioriver wystąpi też dobrze znana festiwalowej publiczności BRINA KNAUSS, którą festiwal miał przyjemność dwukrotnie gościć na Sun/Dayach. Tym razem wystąpi ona w głównej części programu. Słowenka, podobnie jak Ki/Ki, staje się coraz bardziej rozchwytywanym nazwiskiem wypełniającym sceny na największych festiwalach i obecnie jest jedną z najciekawszych DJ-ek z basenu Morza Śródziemnego. Z Włoch przyjedzie DYZEN, świeża twarz znana ze współpracy z kultowymi labelami Afterlife i Habitat. Mieszankę house’u, muzyki afrykańskiej i jazzu zaprezentuje DESIREE, DJ-ka z Republiki Południowej Afryki.

Na Circusie królować będą również ELI BROWN i HI-LO. Ten pierwszy dwadzieścia lat temu zaczynał jako DJ i producent drum & bassowy, by skończyć jako jedno z największych nazwisk scen house i techno. Na tyle duże, by współpraca z Calvinem Harrisem, była tylko drobnym przystankiem w jego bogatej dyskografii. Ten drugi, znany szeroko również jako Oliver Heldens, zamienił EDM-owy house na peak time’owe techno. Wydaje obecnie w Drumcode, ale nawet otoczony tak wielkimi markami i zaaferowany wielkimi bookingami, wciąż szanuje korzenie muzyki tanecznej. Przed śmiercią DJ Deeona zdążył oddać mu hołd, nagrywając własną wersję “Wanna Go Bang” zakorzenioną mocno w brzmieniu Chicago.

A skoro mowa była o drum & bassie, to trzeba podkreślić, że w 2024 roku na Audioriver wraca scena Hybrid, która też oczywiście wzbogaca się o kolejnych przedstawicieli i to niekoniecznie z oczywistych kierunków, tudzież gatunków. W zgodzie ze swoją nazwą, Hybrid będzie prezentować różne brzmienia współczesnej sceny basowej i kontynuować kuratorski kierunek obrany rok temu. GENTLEMENS CLUB zaczynali jako projekt dubstepowy, a dziś śmiało czerpią również z bardziej połamanych brzmień UK soundu. Austriak MEFJUS to z kolei jeden z topowych twórców tamtejszej sceny i specjalista od mocnych brzmień neurofunku. Z Belgii przyjedzie natomiast ANDROMEDIK, młody pasjonat nośnych numerów, który z przebojowym repertuarem zdążył już zjechać cały świat wzdłuż i wszerz.

Współorganizatorem festiwalu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Karnety dostępne w sprzedaży

Więcej o festiwalu tutaj

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane