-0 C
Olsztyn
środa, 25 grudnia, 2024
reklama

Etapy budowy hali stalowej

Materiał partneraEtapy budowy hali stalowej

Z budową hali stalowej wiążę się kilka etapów, z których każdy ma kluczowe znaczenie dla jakości przygotowanej konstrukcji. Obiekty takie muszą być starannie zaplanowane, aby zapewniać pożądaną funkcjonalność oraz gwarantować bezpieczeństwo eksploatacji. Podstawę budowy hali zawsze stanowi odpowiedni projekt. Od niego zależą zarówno wymiary czy podstawowe parametry konstrukcji, jak i układ jej przestrzeni wewnętrznej oraz zakres dodatkowych udogodnień i usprawnień technologicznych.

Planowanie inwestycji

Pierwszym etapem całego procesu jest planowanie inwestycji, w ramach którego należy uwzględnić różne czynniki związane z posadowieniem hali. Istotną kwestią pozostają warunki terenowe wybranej lokalizacji, włącznie z jej charakterystyką gruntowo-wodną, sejsmiczną, parasejsmiczną i górniczą. Na tym etapie trzeba również ustalić schemat statyczny konstrukcji oraz dobrać materiały, z których zostanie wykonana. Nowoczesne hale stalowe projektuje i wykonuje ceniona firma GLOB-STAL, z której usługami można się zapoznać na stronie: https://glob-stal.pl/hale-stalowe/. Przed sporządzeniem projektu należy dokładnie określić dopuszczalne osiadania równomierne i nierównomierne obiektu, a także oszacować obciążenia oraz ustalić parametry posadzki i podbudowy.

Zebranie dokumentacji

Hale stalowe wymagają przygotowania projektu koncepcyjnego i budowlano-wykonawczego, co wiąże się z koniecznością opracowania znacznej dokumentacji. Inwestor musi pamiętać o licznych uwarunkowaniach prawnych i funkcjonalnych, które mają wpływ na finalną specyfikację konstrukcji. Projekt hali zawiera informacje i wytyczne odnośnie parametrów obiektu, włącznie z jego wielkością. W zależności od potrzeb, konstrukcja taka może być przeznaczona dla konkretnej liczby pracowników, obejmować strefy magazynowe i produkcyjne czy uwzględniać różne części administracyjne i biurowe. Projekt koncepcyjny zawsze musi być opracowany zgodnie z określonymi zapisami prawnymi, co pozwoli na spełnienie warunków przeciwpożarowych czy podłączenie mediów. Pod uwagę trzeba wziąć także warunki panujące na działce, w tym ukształtowanie terenu czy sąsiednią zabudowę. W planie takim zawrzeć można też wizualizacje, przekroje czy rzuty kondygnacyjne.

Tworzenie projektu hali

Właściwy projekt budowlany hali powstaje na bazie projektu koncepcyjnego. Dokumentacja ta powinna zawierać informacje związane z różnymi aspektami architektoniczno-budowlanymi, opinie rzeczoznawców oraz inne kluczowe dane. Jeżeli konieczne jest otrzymanie pozwolenia na budowę, należy pamiętać o właściwych uzgodnieniach oraz skompletowaniu dodatkowych dokumentów – takich jak np. badania gruntu, warunki przyłączenia instalacji, mapy do celów projektowych czy warunki zjazdu z dróg publicznych. Projekt budowlany jest nieodłącznie związany z projektem wykonawczym, który z kolei stanowi instruktaż techniczny i umożliwia poprawną realizację wszystkich prac montażowych. W jego treści muszą się znaleźć informacje o wykorzystywanych rozwiązaniach technologicznych.

Finalizowanie inwestycji

Kiedy projekt jest już zaakceptowany przez inwestora, wykonawcy mogą rozpocząć proces budowy. Hala stalowa powstaje w kilku etapach prac, realizowanych najczęściej przez jedną ekipę na zasadzie wykonawstwa generalnego. Jeżeli planowo obiekt będzie użytkowany powyżej 180 dni, warunkiem rozpoczęcia działań jest pozyskanie pozwolenia na budowę. Kwestia ta leży po stronie inwestora, jednak bardzo często wykonawca może zająć się różnymi formalnościami w jego imieniu. Po dopełnieniu wszystkich zobowiązań, następuje finalne wykonanie hali. Proces ten polega m.in. na zorganizowaniu placu budowy, przeprowadzeniu prac ziemnych, posadowieniu fundamentów czy zastosowaniu elementów prefabrykowanych. Hala stalowa może być na koniec dodatkowo wyposażona, jednak zależy do ściśle od jej konkretnego przeznaczenia. W ostateczności inwestor finalnie odbiera obiekt i rozpoczyna jego eksploatację. Nowoczesne metody produkcji pozwalają na łatwą rozbudowę hali, a także jej integrację z innymi elementami infrastruktury.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane