17 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Jak uzyskać finansowanie fotowoltaiki?

Materiał partneraJak uzyskać finansowanie fotowoltaiki?

Wykorzystanie promieni słonecznych do produkcji prądu stało się jednym z najbardziej popularnych sposobów na zmniejszenie zużycia energii ze źródeł kopalnych. Jednak pomimo wielu korzyści, w tym tych ekologicznych, koszty instalacji paneli fotowoltaicznych mogą stanowić znaczący wydatek. Dlatego coraz więcej gospodarstw domowych zastanawia się, jak uzyskać finansowanie fotowoltaiki. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób zdobyć środki na montaż paneli słonecznych.

reklama

Program „Czyste Powietrze”

Choć „Czyste Powietrze” głównie znany jest z dotacji do kotłów niskoemisyjnych czy pomp ciepła, to warto zaznaczyć, że jego możliwości są znacznie szersze. Program ten pozwala bowiem na dofinansowanie również instalacji fotowoltaicznej. Dzięki „Czystemu Powietrzu” można pokryć nawet do 100% kosztów. Jest jednak pewien warunek – wsparcie przyznawane jest w formie pożyczki, która musi być spłacona w ciągu 15 lat. Jeśli zależy Ci na bezzwrotnej dotacji, możesz liczyć na pokrycie do 50% kosztów instalacji, ale nie więcej niż 9000 zł. Umowy o dofinansowanie fotowoltaiki z programu „Czyste Powietrze” będą zawierane do końca 2027 roku. 

Należy również pamiętać, że finansowanie fotowoltaiki z programu „Czyste Powietrze” jest skierowane do osób o określonym dochodzie. Aby móc skorzystać z dotacji, średni dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

reklama

Ulga termomodernizacyjna

Koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej można uwzględnić w deklaracji podatkowej w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Mogą z niej skorzystać osoby fizyczne rozliczające się z podatku PIT na zasadach:

  • ogólnych;
  • liniowych;
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kwota 53 000 zł stanowi górny limit ulgi termomodernizacyjnej, z której może skorzystać podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego. Wydatki związane z instalacją paneli słonecznych można odliczać od dochodu przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym je poniesiono.

Podsumowanie

Inwestycja w panele fotowoltaiczne może być kluczowym krokiem w kierunku zrównoważonego i ekologicznego stylu życia gospodarstw domowych. Dzięki różnorodnym opcjom finansowania takim jak program „Czyste Powietrze” oraz ulga termomodernizacyjna coraz więcej osób ma możliwość pokrycia kosztów zakupu i instalacji paneli słonecznych.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane