18 C
Olsztyn
czwartek, 13 czerwca, 2024
reklama

Sąd podjął decyzję. Jak los teraz czeka Serhii M., kierowcę wywrotki z ul. Bałtyckiej?

OlsztynSąd podjął decyzję. Jak los teraz czeka Serhii M., kierowcę wywrotki z...

Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 29 maja 2024 r. zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy wobec Serhii M. podejrzanego o sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym oraz prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

reklama

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ w dniu 29 maja 2024 r. skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Serhii M. podejrzanego o sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym (tj. czyn z art. 173 par. 1 kk w zb. z art. 157 par. 2 kk w zw. z art. 11 par. 2 kk w zw. z art. 178 par. 1 kk) oraz prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (tj. o czyn z art. 178a par. 1 kk).

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w dniu 27 maja 2024 r. około godz. 19.15 przy ul. Bałtyckiej w Olsztynie. Według ustaleń prokuratora, Serhii M. umyślnie sprowadził wówczas katastrofę w ruchu lądowym zagrażającą życiu i zdrowiu wielu osób. Podejrzany miał się dopuścić tego czynu w ten sposób, że umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym prowadząc samochód ciężarowy w stanie nietrzeźwości oraz nie dostosowując prędkości do warunków ruchu. Doprowadziło to do utraty panowania nad pojazdem, najechania na bariery rozdzielające jezdnię i uderzenia między innymi w znajdujący się na przeciwległym pasie ruchu osobowy pojazd, który w wyniku zdarzenia został zepchnięty na znajdujące się za nim dwa inne auta i dachował. Samochód ciężarowy podejrzanego następnie ponownie przejechał przez pas dzielący jezdnię, po czym uderzył w stojący w zatoce autobusowej autobus MPK, który w wyniku tego uderzenia został zepchnięty na inny pojazd. Ostatecznie, samochód podejrzanego uderzył we wiatę przystankową i wjechał do znajdującego się za przystankiem rowu. Pojazdami uczestniczącymi w zdarzeniu łącznie podróżowało 16 osób, spośród których 12 osób doznało obrażeń naruszających czynności narządów ciała na okres poniżej 7 dni.

reklama
Sąd podjął decyzję. Jak los teraz czeka Serhii M., kierowcę wywrotki z ul. Bałtyckiej? ruch drogowy Olsztyn, Wiadomości

Kierowcy samochodu ciężarowego zarzucono również prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało u podejrzanego obecność ponad 2 promili alkoholu w wydychanym powietrzu.

Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 29 maja 2024 r. uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec Serhii M. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sąd w uzasadnieniu tej decyzji wskazał, że popełnienie przez podejrzanego zarzucanych mu czynów zostało w wysokim stopniu uprawdopodobnione zgromadzonymi w sprawie dowodami. Konieczność zastosowania tymczasowego aresztowania uzasadnione jest realną obawą, że podejrzany przebywając na wolności może w bezprawny sposób utrudniać dalszy tok postępowania. Sąd zwrócił uwagę, że podejrzany jest cudzoziemcem czasowo przebywającym na terenie kraju, bez stałego czy tymczasowego miejsca zameldowania. Uwiarygadnia to obawę ucieczki podejrzanego przed organami ścigania i powrotu do kraju swojego pochodzenia.

reklama

W ocenie Sądu, zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do podejrzanego uzasadnione jest również grożącą mu surową karą pozbawienia wolności. Ponadto, zachodzi obawa, że przebywając na wolności może w bezprawny sposób utrudniać prokuratorskie postępowanie poprzez nakłanianie innych osób do składania fałszywych zeznań.  

Postanowienie w tej sprawie nie jest prawomocne.

źródło: Sąd Okręgowy

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
30 maja 2024 04:27

“Jak los teraz czeka Serhii M., kierowcę wywrotki z ul. Bałtyckiej?” Już nawet nagłówków nie potraficie pisać? Kolejny portal na wysokim poziomie? Pomogę: “Jaki los czeka teraz Serhija M., kierowcę wywrotki z ul. Bałtyckiej?”

messcal
1 czerwca 2024 08:45

zamiast aresztu to w kamasze i na front w ukrainie…kilku się tam wyśle za przestępstwa w Polsce to szybko zaczną myśleć że to Polska a nie ukraina gdzie mogą robić co chcą

Polecane