18 C
Olsztyn
czwartek, 13 czerwca, 2024
reklama

Ruszył proces nożownika, który zaatakował przy Galerii Warmińskiej

OlsztynRuszył proces nożownika, który zaatakował przy Galerii Warmińskiej

Michał G., który we wrześniu zeszłego roku nieopodal jednej z olsztyńskich galerii handlowych zaatakował nożem dwóch nastolatków, stanął przed sądem. Odpowie między innymi za usiłowanie zabójstwa.

reklama

Jak poinformował w wydanym komunikacie Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Adam Barczak, w piątek 17 maja 2024 roku rozpoczął się proces mężczyzny, który zaatakował nożem dwóch nastolatków. Prokurator Prokuratury Rejonowej Olsztyn – Południe wystosował akt oskarżenia w tej sprawie. Postępowanie będzie się toczyło przed Sądem Okręgowym w Olsztynie.

Tragedia w Olsztynie

Do dramatycznych wydarzeń doszło 25 września 2023 roku w godzinach wieczornych, nieopodal jednej z olsztyńskich galerii handlowych.

reklama

Jak ustalił prokurator, w amfiteatrze znajdującym się za budynkiem galerii handlowej tego wieczora przebywał Michał G. i jego znajomy. Tuż obok znajdowała się grupa nastolatków. Michał G. miał się zachowywać w sposób agresywny, doszło do konfliktu z nastolatkami. Oskarżonemu nie podobała się odtwarzana przez nich z głośników muzyka. Konflikt przerodził się w szarpaninę z jednym z chłopców, do którego dołączyli pozostali, bijąc i kopiąc Michała G.

W odwecie ten wyciągnął z kieszeni nóż. Zgromadzeni się rozbiegli. Michał G. z nożem w ręku gonił jednego z nastolatków, jednak po kilkudziesięciu metrach zatrzymał się i odwrócił w stronę, z której nadbiegało na pomoc koledze dwóch innych. Obu zaatakował nożem.

Zranieni schronili się w budynku galerii handlowej – tam została im udzielona pierwsza pomoc oraz wezwane pogotowie ratunkowe.

reklama

Michał G. również wszedł tym samym wejściem do galerii, wyciągnął z kieszeni nóż i krzyczał „czy ktoś jeszcze chce dostać?”, po czym opuścił budynek i ze znajomym poszedł do jednego z pobliskich sklepów. Tam zatrzymała go wezwana na miejsce policja.

Usiłowanie zabójstwa

Prowadzący postępowanie prokurator oskarżył Michała G. o usiłowanie zabójstwa w zamiarze ewentualnym – chodzi o młodszego z nastolatków, którego oskarżony ugodził nożem między innymi w jamę brzuszną, co spowodowało ciężki uszczerbek na zdrowiu chłopaka.

Starszego nastolatka Michał G. ugodził nożem w lewe przedramię i prawą rękę, co doprowadziło do obrażeń, naruszających prawidłowe czynności narządów ciała, trwających dłużej niż siedem dni.

Prokurator zarzucił oskarżonemu także posiadanie środków odurzających, znieważenie funkcjonariuszy policji na służbie oraz stosowanie wobec nich przemocy i gróźb, mających na celu wymuszenie na nich zaniechania czynności służbowych związanych z jego zatrzymaniem.

Użył noża w obronie koniecznej?

17 maja 2024 roku, podczas pierwszego dnia procesu toczącego się przed Sądem Okręgowym w Olsztynie, Michał G. nie przyznał się do tego, że zaatakował dwóch nastolatków, a innemu groził pozbawieniem życia – słownie i przy użyciu noża.

Tłumaczył, że działał w obronie koniecznej: nóż wyjął z kieszeni dopiero wtedy, kiedy zaatakowali go dwaj pokrzywdzeni.

Nie zaprzeczył pozostałym zarzutom.

W pierwszym dniu procesu sąd przesłuchał obu pokrzywdzonych małoletnich i jednego świadka zdarzenia.

Zeznania złożył także biegły z zakresu medycyny sądowej – w jego opinii obrażenia, których doznał jeden z nastolatków, były bardzo poważne i bezpośrednio zagrażały jego życiu. Nie miał wątpliwości, że bez szybkiej pomocy lekarskiej poszkodowany by zmarł.

Są wyznaczył terminy kolejnych posiedzeń, będą to: 6, 7 i 12 czerwca 2024 roku.

Michał G. przebywa obecnie w areszcie tymczasowym.

źródło: Sąd Okręgowy

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane