24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Na lotnisku w Szymanach psy służbowe doskonaliły swoje umiejętności

SzczytnoNa lotnisku w Szymanach psy służbowe doskonaliły swoje umiejętności

Policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Służby Celno – Skarbowej, w parze ze swoimi czworonożnymi partnerami, doskonalili umiejętności wykorzystywane w codziennej służbie. Tym razem areną treningową był Port Lotniczy Olsztyn – Mazury. Głównym celem ćwiczeń była praca w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych, z którymi na co dzień mogą się spotkać przewodnicy psów służbowych.

reklama

Na terenie Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury przewodnicy psów służbowych doskonalili swoje umiejętności we współpracy ze swoimi psimi partnerami. W szkoleniu udział wzięli funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, oraz Służby Celno – Skarbowej. Ćwiczenia obserwowali m.in. Radosław Król – Wojewoda Warmińsko-Mazurski, mł. insp. Paweł Krauz – p.o. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, gen. bryg. SG Tomasz Zybiński – Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie, Jarosław Orłowski – Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, Wiktor Wójcik Prezes Zarządu Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury.

Podczas oficjalnego rozpoczęcia pokazów Wojewoda Warmińsko Mazurski na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie przekazał walizkę z zapachami syntetycznymi środków zabronionych oraz materiałów wybuchowych, która wykorzystywana będzie podczas szkoleń.

reklama

W swoim przemówieniu mł insp. Paweł Krauz p.o. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie podkreślił że:

„Bezpieczeństwo mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego to efekt pracy wielu instytucji. Nie tylko policja bierze udział w budowaniu tego bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest to, aby doskonalić współpracę pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Ważne jest podnoszenie kwalifikacji ale równie ważne jest budowanie wzajemnych relacji”

Komendant podziękował również Wojewodzie Warmińsko – Mazurskiemu za wsparcie, jakiego udziela policji oraz pozostałym służbom, a funkcjonariuszom biorącym udział w ćwiczeniach, za zaangażowanie w codziennej służbie.

reklama

Przewodnicy podczas szkolenia wykonywali pozorowane scenki, które w przyszłości na swojej drodze mogą napotkać ze swoim czworonożnym partnerem. Na szkoleniu funkcjonariusze z psami realizowali ćwiczenia dotyczące wyszukiwania podejrzanych bagaży, mogących zawierać narkotyki, materiały wybuchowe, nielegalnie przewożoną walutę lub tytoń. Ćwiczyli ogólne posłuszeństwo psów, jak również obezwładnienie i zatrzymanie pozoranta posiadającego broń palną.

Policyjny pies jest nieoceniony w wyszukiwaniu zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych i zwłok ludzkich. Jego nos jest niezwykle czułym „urządzeniem” potrafiącym wyłapać nawet bardzo delikatne zapachy. To również zaufany partner w służbie patrolowej. Jednak warunkiem sukcesu jest świetnie wyszkolony i zgrany duet – przewodnik i pies służbowy. Szkolenia przewodników i ich podopiecznych prowadzone są cyklicznie. Poprzez tego typu ćwiczenia doskonali się nabyte umiejętności policyjnych czworonogów oraz utrzymuje ich sprawność fizyczną. Więź, jaka rodzi się między przewodnikiem a jego psim partnerem podczas szkoleń, spacerów, treningów czy też zabawy decyduje o skuteczności ich wspólnych działań.

W garnizonie warmińsko – mazurskim służbę pełnią 33 psy służbowe.

źródło: KWP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Czepialska
19 kwietnia 2024 19:29

Super że setki milionów się nie zmarnowały i służby mają gmaszysko gdzie mogą szkolić pieski – warto było 😉 Chyba jedyne lotnisko w Polsce gdzie z powodu ćwiczeń odloty nie były zagrożone – bo ich nie było w planie…..

...
19 kwietnia 2024 12:18

jprdl jakie ten mundurowy ma buty brudne. To tak teraz można???

Polecane
Ogłoszenia