24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Wielka ekologiczna akcja sprzątania Łyny w Olsztynie zbliża się wielkimi krokami!

OlsztynWielka ekologiczna akcja sprzątania Łyny w Olsztynie zbliża się wielkimi krokami!

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, mieszkańcy Olsztyna mają szansę wziąć udział w nietypowej akcji społecznej pn. „Czysta Łyna”. Będzie to część większej ogólnopolskiej Operacji Czystej Rzeki, która każdego roku mobilizuje tłumy troszczące się o polskie wody. Spotkanie rozpocznie się o 9:30 na ulicy Kalinowskiego, przy moście nad rzeką, na osiedlu Brzeziny.

reklama

Po krótkiej odprawie uczestnicy akcji otrzymają pakiety startowe, w skład których wejdą okolicznościowe koszulki, worki na śmieci oraz rękawiczki. Organizatory akcji planują sprzątanie aż do zachodu słońca, czyli będzie można brać udział tak długo, jak tylko pozwoli na to wytrzymałość fizyczna ochotników. W ramach wsparcia organizatorzy zadbają również o to, żeby każdy uczestnik mógł się ogrzać filiżanką gorącej herbaty – dlatego warto wyposażyć się we własne termosy.

Działania odbędą się zarówno na wodzie, gdzie do dyspozycji będą kajaki i kanu, jak i na lądzie, gdzie chętni będą mogli sprzątać brzegi rzeki, idąc ścieżką Łynostrady. Akcja będzie obejmować tereny aż do elektrowni wodnej w Lesie Miejskim. Na udział w wydarzeniu można się zapisywać za pośrednictwem strony internetowej, a kilka dni przed akcją należy wysłać SMS-a z potwierdzeniem obecności i wybraną formą udziału – na wodzie czy na lądzie.

reklama

Operacja Czysta Rzeka to inicjatywa, która została zainicjonowana w 2018 roku przez redakcję magazynu „Kraina Bugu”. Początkowo akcja miała na celu sprzątnięcie rzeki Bug i jej dopływów, ale z czasem jej zasięg rozszerzył się na całą Polskę. W poprzedniej, 5. edycji w 2023 roku, odbyło się 671 wydarzeń z udziałem ponad 20 tysięcy osób, które zebrały aż 375 ton odpadów. Organizatorzy wprowadzili także program edukacyjny dla szkół podstawowych „Rok nad Rzeką”.

Akcja sprzątania rzek zdobyła szerokie grono zwolenników wśród mieszkańców, osób publicznych oraz liderów społecznych. Pokazuje to, jak ważna jest wspólna odpowiedzialność za środowisko naturalne i jak wiele można osiągnąć dzięki zaangażowaniu społecznemu.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Psychiatra Paula Marka
30 marca 2024 18:54

Paul weź leki i udaj się pomoc. Praca na świeżym powietrzu poza Tv Republika oraz z ludźmi dobrze Ci zrobi. Nie zaczynaj z ludźmi tylko tematów politycznych oraz zaimków, że jesteś on/ona/ono

Polecane
Ogłoszenia