3.7 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

10 kierunków na zimowy urlop w Polsce – nie tylko na narty. Podpowiadamy najlepsze miejsca!

Materiał zewnętrzny10 kierunków na zimowy urlop w Polsce – nie tylko na narty....

Zimowy wypoczynek na terenie naszego kraju nie musi wyłącznie wiązać się ze spędzaniem wielu godzin na stoku narciarskim. Oto dziesięć propozycji, dzięki którym zakochasz się w polskiej śnieżnej scenerii od pierwszego wejrzenia!

Bieszczady

Najdziksze polskie góry to rewelacyjna propozycja na zimowy urlop. Bieszczady o tej porze roku są stosunkowo mało oblegane przez turystów, przez co w Ustrzykach Dolnych i Cisnej można poczuć prawdziwy klimat południa Polski. Miejsce to pokocha każdy miłośnik górskich wędrówek, a zdobycie Halicza lub Tarnicy w zimowym entourage’u to gwarantowana dawka niezapomnianych wspomnień. Bieszczadzkie trasy nie są zaliczane do wymagających, jednak warto pamiętać o podstawowych aspektach każdego wyjazdu w góry – ciepła odzież, wykupione ubezpieczenie turystyczne i respekt do sił natury to podstawa nie tylko udanych ferii, ale też i bezpiecznego powrotu do domu!

Szlak Orlich Gniazd

Fortyfikacje zaliczane do Szlaku Orlich Gniazd zimą prezentują się wyjątkowo okazale. Majestatyczne bryły pozwalają na swobodne eksplorowanie zakamarków historii ważnych z perspektywy dziejów naszego kraju, a atrakcje muzealne zlokalizowane na terenie wybranych kompleksów pozwalają na prawdziwą podróż w czasie. Zaletą tego kierunku jest także łatwy dojazd do poszczególnych punktów na szlaku, takich jak Ojców, Mirów oraz Olsztyn, a także stosunkowo niewielka popularność wybranych fortec. Niektóre zamki są w miesiącach zimowych zwiedzane raptem przez garstkę turystów!

Szlak Orlich Gniazd.jpeg

Mazury

Wyjazd na Pojezierze Mazurskie kojarzy się z ciepłymi dniami, długimi nocami i wakacyjnym słońcem. Okazuje się jednak, że kraina ta ma wiele do zaoferowania również podczas chłodniejszych dni w roku. Jest to bowiem rewelacyjne miejsce do zapoznania się z żeglarstwem lodowym, morsowaniem lub lokalnymi trasami biegowymi. Mazury aktywnością fizyczną stoją, dlatego pozostaje jedynie spakować ciepłe ubranie do plecaka i wyruszyć na poszukiwanie przygód.

mazury zima.jpg

Góry Świętokrzyskie

Alternatywną opcją dla miłośników trekkingu są Góry Świętokrzyskie. To jedno z najstarszych pasm na terenie całej Europy tylko pozornie wydaje się być mało atrakcyjne – w zimowej scenerii na urlopowiczów czekają tutaj pokryte białym puchem gołoborza, bajkowe widoki oraz szereg atrakcji kulturalno-muzealnych. Warto odkrywać perły Polski południowo-wschodniej, ponieważ niektóre lokacje mogą w pełni wyprzedzić podhalańskie miejscowości pod względem swojej niezwykłości!

Kazimierz Dolny

Pozostając w klimatach południowo-wschodnich rubieży naszego kraju, nie sposób nie wspomnieć o Kazimierzu Dolnym. Ta urokliwa miejscowość jest uwielbiana przez podróżujących ze względu na świąteczno-zimowy klimat, który odczuwany jest na każdym kroku. Festiwale, stragany, punkty widokowe oraz imponujące zaplecze kulinarne – wyjazd do Pragi, Brugii lub Drezna jest całkowicie zbędny, ponieważ równie niesamowitą atmosferę można znaleźć w Kazimierzu Dolnym!

Kazimierz Dolny zima.jpg

Słowiński Park Narodowy

Przełom grudnia i stycznia to rewelacyjny moment na eksplorowanie polskich parków narodowych. W towarzystwie spadających płatków śniegu warto zdecydować się na kierunek północny, który w tym przypadku reprezentowany jest przez Słowiński Park Narodowy. Ruchome wydmy, tereny leśne i majestatyczność fal podczas wakacji wywierają na każdym urlopowiczu niezwykłe wrażenie – jednak z prawdziwym obliczem tego miejsca można się zapoznać właśnie zimą. Słowiński Park Narodowy to kwintesencja dzikości natury naszego kraju!

Puszcza Białowieska

Dla spragnionych nieobliczalnego klimatu ciekawą opcją będzie również Puszcza Białowieska. Wystarczy bowiem udać się w kierunku Białowieży i wkroczyć do świata, w którym człowiek jest zaledwie – i na szczęście dla przyrody – gościem. Któż by nie chciał zobaczyć pokrytych śniegiem sylwetek żubrów w ich naturalnym środowisku?

Puszcza Białowieska.jpg

Trójmiasto

Trójmiasto nie jest najczęściej wybieranym kierunkiem w okresie zimowym, jednak to właśnie dzięki temu możliwe jest realne zapoznanie się z historią Gdańska, Gdyni oraz Sopotu, a przy okazji pooddychanie lokalnym powietrzem – wzmocnionym przez legendarny trójmiejski wiatr – i poczucie nadmorskiego klimatu. Niewielka liczba podróżnych, urokliwy klimat nadmorskich opadów śniegu i potężna baza turystyczna – czego chcieć więcej? Cytując piosenkę Natalii Przybysz: „Morze jest najlepsze”.

Kotlina Kłodzka

Połączenie możliwości obcowania z naturą i aktywności fizycznej to rewelacyjny opis Kotliny Kłodzkiej. Tereny te stanowią ukrytą perłę naszego kraju, a dziewiczość terenów zlokalizowanych w okolicy Kłodzka, Polanicy-Zdroju i Wałbrzycha to znakomita rozgrzewka przed wyprawą w wyższe góry, takie jak na przykład Karkonosze. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet przyjazny teren nie powinien zwalniać nas z takich aspektów, jak sprawdzenie prognozy pogody i zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria trekkingowe. Wykupione ubezpieczenie turystyczne w Polsce w razie potrzeby pokryje większość kosztów następstw nieszczęśliwych wypadków dla turystów indywidualnych, jak i grup. Warto jednak zmniejszyć prawdopodobieństwo konieczności skorzystania z niego!

Kotlina Kłodzka.jpg

Półwysep Helski

Ostatnim wyróżnionym przez nas miejscem został Półwysep Helski, czyli unikatowa w skali naszego kraju forma ukształtowania terenu nabrzeża. Jego zwiedzanie można z powodzeniem połączyć z eksplorowaniem Trójmiasta oraz Słowińskiego Parku Narodowego, co pozwoli zapewnić potężną dawkę wrażeń na cały czas trwania zimowego urlopu.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane