19 C
Olsztyn
piątek, 3 maja, 2024
reklama

Czynniki chłodnicze – charakterystyka i zastosowanie

Materiał partneraCzynniki chłodnicze - charakterystyka i zastosowanie

Zarówno w przemyśle, jak i w wielu gospodarstwach domowych, korzystamy z urządzeń, które wykorzystują do pracy substancje zubożające warstwę ozonową. W związku z regulacjami prawnymi wprowadzonymi przepisami Unii Europejskiej, na mocy których ograniczono wykorzystanie w przemyśle niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych, firmy dostosowują swój biznes do to tych wymagań i obostrzeń. Niedostosowanie się do nich skutkuje wysokimi karami pieniężnymi, z którymi muszą liczyć się przedsiębiorcy. Kolejny aspekt to troska o środowisko, która powinna pozostawać misją firm dążących do zrównoważonego rozwoju swojej działalności. Czym są czynniki chłodnicze? To czynniki termodynamiczne wykorzystywane m.in. w procesie wymiany ciepła w chłodziarkach przemysłowych, lodówkach, urządzeniach klimatyzacyjnych stacjonarnych oraz samochodowych, jak również w pompach ciepła, które coraz częściej instaluje się w gospodarstwach domowych w poszukiwaniu ekonomicznych systemów ogrzewania. Wpływ czynników chłodniczych na środowisko nie jest obojętny, dlatego sukcesywnie wycofuje się z obiegu czynniki o wysokim wskaźniku GWP/ODP, poszukując dla nich naturalnych zamienników.

reklama

·      Regulacje UE dotyczące wykorzystania czynników chłodniczych w przemyśle

·      Najbardziej powszechne formy wykorzystania czynników chłodniczych

·      Jaki czynnik chłodniczy wybrać – specyfikacja i normy

·      Szeroka oferta czynników chłodniczych od BAŁTYKGAZ

Regulacje UE dotyczące wykorzystania czynników chłodniczych w przemyśle

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak dalece przesunęliśmy granicę zagrożenia klimatycznego w związku z rozwojem technologicznym wielu sektorów gospodarki wykorzystujących w procesach produkcyjnych i pracy maszyn substancje szkodliwe dla środowiska. Aby zahamować te niepożądane działania i zmobilizować wielkie koncerny oraz mniejsze przedsiębiorstwa do działań celujących w stopniową redukcję negatywnego wpływi na środowisko, Unia Europejska wprowadziła szereg regulacji dotyczących wykorzystania czynników chłodniczych.

Najbardziej powszechne formy wykorzystania czynników chłodniczych

Jak działa czynnik chłodniczy? Wrze pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze, przez co pobiera ciepło, a następnie oddaje je w trakcie skraplania w wyższej temperaturze i pod wyższym ciśnieniem. Proces ten polega przede wszystkim na zmianie stanu skupienia ziębnika z ciekłego na gazowy i odwrotnie. Wykorzystuje się je w wielu urządzeniach mających za zadanie chłodzić powietrze.

reklama

Jaki czynnik chłodniczy wybrać – specyfikacja i normy

Warto pamiętać, że czynniki chłodnicze nie są substancjami uniwersalnymi w perspektywie wykorzystywania w układach chłodzenia. Dlatego decydując się na zakup konkretnego typu czynnika, powinniśmy sprawdzić, czy nadaje się do danego urządzenia. Pamiętajmy także o konieczności spełnienia unijnych norm. W ofercie dystrybutorów ziębników znajdziemy obszerne specyfikacje produktów, dzięki którym bez problemu dobierzemy czynnik chłodniczy wspomagający pracę chłodziarek przemysłowych czy taki, który nadaje się do użycia w klimatyzacji samochodowej, jak również zorientujemy się, czy dana substancja spełnia unijne normy.

Szeroka oferta czynników chłodniczych od BAŁTYKGAZ

W zachowaniu płynności pracy przedsiębiorstw wykorzystujących w procesach technologicznych urządzenia chłodnicze ogromne znaczenie ma wybór sprawdzonego i niezawodnego dostawcy ziębników. BAŁTYKGAZ, współpracujący z Westfalen Gruppe, oferuje swoim klientom ogromną paletę wysokiej jakości czynników chłodniczych, zapewniając profesjonalną obsługę i świetne rozwiązania logistyczne. W ofercie znalazły się czynniki H-FKW, HFO, R-744 czy węglowodory.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia