19 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Olsztyn oddaje hołd Sewerynowi Pieniężnemu – 84. rocznica śmierci w obozie koncentracyjnym

OlsztynOlsztyn oddaje hołd Sewerynowi Pieniężnemu – 84. rocznica śmierci w obozie koncentracyjnym

W piątek, 23 lutego 2024 roku, olsztyńskie środowisko dziennikarskie uczciło 84. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego – wybitnego dziennikarza, redaktora i wydawcy – którego życie zakończyło się w niemieckim obozie koncentracyjnym Hohenbruch. Seweryn Pieniężny, znacząca postać dla lokalnej społeczności i kultury Warmii, przyczynił się do rozwoju narodowej świadomości międzywojennej Polski oraz do obrony polskości na terenach Prus Wschodnich.

reklama

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, podkreślił wagę pamięci o postaciach takich jak Pieniężny: „Jak mówi jeden ze starszych olsztyńskich dziennikarzy, dziś dla niektórych Seweryn Pieniężny jest zapomniany, ale są jeszcze tacy, którym sprawy historii najnowszej leżą na sercu. Mówią, że warto zabiegać, by sprawy polskie i Polaków zamieszkałych na tych ziemiach przed II wojną światową były znane tym, co po niej tu z różnych powodów przybyli i zamieszkali. Warto też mówić młodemu pokoleniu, by pamiętało, że bycie Polakiem na tej ziemi wtenczas kończyło się zesłaniem do obozu karnego i bardzo często śmiercią, jak między innymi w przypadku Seweryna Pieniężnego”.

W rocznicę śmierci Pieniężnego Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich z olsztyńskiego oddziału złożyli kwiaty na jego grobie i przy pamiątkowym głazie pod zamkiem przy ul. Nowowiejskiego. Tradycja ta trwa nieprzerwanie od 2006 roku. Wydarzenie z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników, co świadczy o żywej pamięci i szacunku dla dziedzictwa, jakie pozostawił po sobie Pieniężny.

reklama

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Grzeszek
25 lutego 2024 21:36

Tam chyba jest ta pani co jej syn dziewczynę pobił

Olsztyn żegna grzyma, małka, staroń,wypija,szewczy
25 lutego 2024 14:11

A co z siostrami Pieniężnymi ?!? Partia Razem o nich zapomniała . KOBIETY na sztandary itp bzdety .
Temat Obrony Cywilnej też został podkradziony od zwykłych obywateli przez gruzele.

Polecane