3 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

W kręgu historii i wartości: spotkanie autorskie z Wiktorem Markiem Leykiem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

WiadomościW kręgu historii i wartości: spotkanie autorskie z Wiktorem Markiem Leykiem w...

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie przy ulicy 1 Maja 5 otworzy swoje drzwi dla miłośników historii i literatury – 20 lutego 2024 roku, o godz. 17:00 odbędzie się promocja książki „Dekada w polskiej YMCA” autorstwa Wiktora Marka Leyka.

reklama

Pierwszy debiut YMCA, skrótu od Young Men’s Christian Association (Stowarzyszenie Młodzieży Chrześcijańskiej), datowany jest na rok 1844 w Londynie. Jako międzynarodowa organizacja o charakterze charytatywnym, społecznym i edukacyjnym zainicjowała ona ruch na rzecz wszechstronnego wsparcia młodych mężczyzn, oferując schronienie, pożywienie, opiekę zdrowotną oraz możliwości rozwoju zawodowego.

YMCA z sukcesem przekroczyła granice wielu państw, gdzie z powodzeniem przyjęła się na gruncie lokalnych potrzeb oraz tam ewoluowała. W Polsce Stowarzyszenie pojawiło się na początku XX wieku i początkowo skoncentrowane było na pracy z młodzieżą męską. Z czasem działalność YMCA znacząco się poszerzyła i objęła również młodzież żeńską oraz rodziny. Swoim działaniem objęła również życie społeczne, edukacyjne i kulturalne.

reklama

Podczas spotkania autorskiego Wiktor Marek Leyk wprowadzi uczestników w opowieść o polskim Stowarzyszeniu Młodzieży Chrześcijańskiej. Będzie to historia pełna wyjątkowych wydarzeń oraz postaci kształtujących społeczeństwo w wartości moralne. Książka ta stanowi niezwykłą podróż przez dekadę działalności organizacji w Polsce, rzucając światło na jej wpływ i rolę w społeczeństwie.

Zainteresowane osoby nie mogą przegapić okazji, by zanurzyć się w fascynującej opowieści, jaką niewątpliwie jest historia YMCA.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Polecane
Ogłoszenia