29 C
Olsztyn
wtorek, 16 lipca, 2024
reklama

Szkoły w powiecie olsztyńskim rozważają wprowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego

OlsztynSzkoły w powiecie olsztyńskim rozważają wprowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego

Plan powstania specjalistycznych oddziałów wojskowych w szkołach ponadpodstawowych powiatu olsztyńskiego to temat, który przyciągnął uwagę dyrektorów placówek edukacyjnych. Podczas spotkania z wicestarostą olsztyńskim Joanną Michalską-Redą omówiono koncepcję oraz zalety takiego rozwiązania dla uczniów i samorządu.

reklama

Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Olsztynie, z udziałem dyrektorów szkół średnich, stało się okazją do dyskusji na temat potencjału i perspektyw wprowadzenia nowego modelu edukacji wojskowej. Wicestarosta Joanna Michalska-Reda wyraziła przekonanie, że inicjatywa ta wpłynie na zwiększenie atrakcyjności szkół i da uczniom szansę na zdobycie praktycznych umiejętności oraz perspektywę dobrej pracy.

Program oddziałów przygotowania wojskowego miałby się koncentrować na dodatkowych zajęciach zarówno teoretycznych prowadzonych przez szkoły, jak i praktycznych przeprowadzanych przez jednostki wojskowe patronujące placówkom. Całość szkolenia zamykałby 50-godzinny obóz szkoleniowy. Za udział w oddziale przygotowania wojskowego uczniom przysługiwałyby dodatkowe punkty w procesie rekrutacji do uczelni wojskowych.

reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej pokryłoby 80% kosztów, a samorząd – 20%.

Podczas spotkania głos zabrał także ppłk Sylwester Tabaka z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Olsztynie, który wskazywał na wartość takiej edukacji nie tylko z punktu widzenia obronności kraju, ale również jako szansę na zasilanie rezerw osobowych i wzmocnienie sił zbrojnych w przyszłości. W przekonaniu ppłk. Tabaki region doczekać się może nowego, ważnego pracodawcy w postaci służb zbrojnych.

Dyrektorzy zainteresowanych szkół mają teraz za zadanie przedłożyć formalne wnioski do Starostwa. Następnie propozycje te będą przedmiotem obrad zarówno Zarządu, jak i Rady Powiatu. W przypadku pozytywnej decyzji pierwsze oddziały przygotowania wojskowego mogłyby powstać na początku kolejnego roku szkolnego.

reklama

Podczas spotkania głos zabrały osoby zajmujące kluczowe stanowiska w dziedzinie oświaty i bezpieczeństwa w Starostwie, w tym Barbara Guga – dyrektorka Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej oraz Zbigniew Załuski – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiciele edukacji i obronności podkreślali wspólne cele i synergię działań na rzecz rozwijania potencjału młodzieży w służbie społeczeństwa i państwa.

źródło: Powiat Olsztyński

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kiewrownik szatni
6 lutego 2024 08:00

Śpieszno wam do wojenki.

Polecane