4.3 C
Olsztyn
czwartek, 26 grudnia, 2024
reklama

Otwarcie nowego rozdziału we współpracy transgranicznej: Olsztyn i Interreg łączą siły

WiadomościOtwarcie nowego rozdziału we współpracy transgranicznej: Olsztyn i Interreg łączą siły

Ponad 80 uczestników z regionu olsztyńskiego zebrało się w Olsztynie, aby omówić nowe możliwości, jakie niesie ze sobą współpraca transgraniczna w ramach programów Interreg. Podczas spotkania informacyjnego „Współpraca transgraniczna subregionu olsztyńskiego – nowe otwarcie w Programach Interreg” dyskutowano o korzyściach dla subregionu związanych z przystąpieniem do obszaru kwalifikowalnego Interreg Litwa–Polska oraz Południowy Bałtyk.

Uczestnikami wydarzenia byli przedstawiciele samorządów lokalnych, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, którzy wyrażali swoje zainteresowanie dalszymi krokami w obszarze współpracy transgranicznej. Na spotkaniu poruszono tematy związane z potencjalnymi korzyściami dla subregionu, które płyną wraz z możliwościami pozyskiwania środków unijnych.

Specjaliści z Regionalnych Punktów Kontaktowych działających w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie zaprezentowali ofertę wsparcia dla obu programów oraz przedstawili dobre praktyki projektowe z udziałem beneficjentów z województwa warmińsko-mazurskiego.

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania materiałów edukacyjnych dotyczących pozycjonowania subregionu olsztyńskiego w ramach wspomnianych Programów Interreg.

Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, z entuzjazmem mówił o nowych możliwościach: „To olbrzymia szansa na dodatkowy impuls rozwojowy dla tego subregionu, a co za tym idzie dla całego województwa, którą należy w jak największym stopniu wykorzystać. Teraz wszystko zależy od woli, zaangażowania naszych partnerów z subregionu olsztyńskiego. Trzymamy za Was, jak i za cały region kciuki w kolejnych naborach wniosków”.

Subregion olsztyński był wykluczony ze współpracy transgranicznej Interreg po zakończeniu współpracy z obwodem królewieckim z powodu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Jednak z końcem 2023 roku Komisja Europejska zaakceptowała włączenie subregionu do obszaru kwalifikowalnego Programów Interreg Litwa–Polska oraz Południowy Bałtyk na lata 2021-2027. Obecnie trwa II nabór wniosków Programu Interreg Litwa–Polska dedykowany tzw. małym projektom, który zakończy się 29 lutego 2024 roku.

Równolegle, 22 lutego rozpocznie się kolejny nabór Programu Interreg Południowy Bałtyk na małe projekty. W kolejnych miesiącach odbędą się nabory na większe projekty.

Instytucje zainteresowane ubieganiem się o środki mogą skonsultować swoje pomysły z Regionalnymi Punktami Kontaktowymi. Oferują one pomoc w dopasowaniu koncepcji projektowej do wymogów programu, wsparcie w poszukiwaniu partnerów oraz pomoc w innych sprawach związanych z aplikowaniem.

źródło: Urząd Marszałkowski

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane