27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

Olsztyn obniża opłaty za śmieci

OlsztynOlsztyn obniża opłaty za śmieci

Od lutego 2024 roku obniżeniu o 12% uległy koszty odbioru odpadów komunalnych w Olsztynie. Jest to efekt strategii miasta, której kluczowym elementem jest planowane na połowę roku uruchomienie nowoczesnej spalarni odpadów oraz efektywne zarządzanie nadwyżkami budżetowymi z ubiegłego roku.

reklama

„Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców, dążąc do optymalizacji kosztów gospodarki odpadami” – mówi Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. „Zmiany w systemie nie tylko przyczynią się do obniżek stawek dla mieszkańców, ale także wpłyną korzystnie na środowisko” – dodał.

Za sprawą nowej instalacji przy ul. Bublewicza wytworzenie ciepła będzie możliwe poprzez wykorzystanie alternatywnych źródeł paliwa produkowanych przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, który sąsiaduje ze spalarnią.

reklama

Prezydent Grzymowicz szczegółowo przedstawił aspekty finansowe zaistniałych zmian: „Dotychczas, aby pozbyć się tony biopaliwa, nasza gmina musiała wydać 600–820 zł. W związku z trwającym już od grudnia rozruchem instalacji RDF trafia tam już teraz, za co Olsztyn płaci 350 zł za tonę, a gdy ITPO zostanie zakończone koszt będzie nie większy, niż 400 zł za tonę”.

Dzięki tym działaniom możliwe będzie obniżenie stawek dla odbiorców odpadów. Mieszkańcy zapłacą teraz 9,80 zł za m3 zużytej wody, co stanowi podstawę naliczania opłat za śmieci. Poprzednia stawka wynosiła 11,10 zł.

Ewa Łukasik-Błażejewicz, dyrektorka Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, uspokaja obywateli: „Mieszkańcy nie muszą podejmować żadnych działań w związku z tą zmianą. Wyślemy wszystkim zawiadomienia z wyliczeniem nowych opłat”. Zaznacza również, że ulgi dla wielodzietnych rodzin i osób kompostujących oraz opłaty za pojemniki i worki na nieruchomościach niezamieszkanych pozostają bez zmian.

reklama

Zmiany wprowadzone w Olsztynie spotykają się z pozytywnymi opiniami mieszkańców, którzy oczekują dalszych działań w celu unowocześnienia miasta i jego infrastruktury, przy równoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anka
3 lutego 2024 10:46

Do 2020 roku za śmieci dwóch osób płaciłam 36 zł miesięcznie. Po wprowadzeniu systemu Trzaskowskiego – za metr sześcienny zużytej wody miasto wyliczyło mi w 2021 roku opłatę 112 zł za te same dwie osoby. Po drodze były podwyżki więc przy tej samej ilości zużytej wody miasto (Grzymowicz z ciągle tą samą Radą Miasta) policzyło mi już 148 zł miesięcznie za śmieci dwóch osób w 2023 r. I ten tramwajarz ma czelność robić wielkie halo z takiej kosmetycznej korekty ceny w 2024 r.? To jest bezczelność! Tak – zużywamy sporo wody, biegamy i dbamy o higienę a przy tym lubimy… Czytaj więcej »

dis
3 lutego 2024 12:30

Opłatę za śmieci obniżyli o parę groszy – świetnie, nie posiadam się z radości. Skoro z tych śmieci powstaje ciepło, to dlaczego nie obniżą opłat za ciepłą wodę?

Polecane