11 C
Olsztyn
piątek, 1 marca, 2024
reklama

Pasażerowie autobusów oskarżeni o kontrabandę papierosów

WiadomościPasażerowie autobusów oskarżeni o kontrabandę papierosów

W Olsztynie przed sądem stanie 26 osób podejrzanych o przemyt papierosów i działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie sformułowała akty oskarżenia, z których wynika, że w latach 2019-2022 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (zwłaszcza w rejonach przygranicznych) przemycano i produkowano papierosy bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar był później sprzedawany.

reklama

Według aktu oskarżenia grono przemytników podzielone było na dwie grupy zorganizowane. Grupami zarządzał Artur S. Pierwsza grupa działała od początku 2019 roku do marca 2020 roku i koncentrowała się głównie na przemycie papierosów z obwodu królewieckiego. Artur S. oraz czterech innych oskarżonych – Łukasz M., Łukasz P., Kamil K. i Dawid M. – wykorzystywali do przemytu autobusy wyposażone w specjalnie przygotowane, ukryte przestrzenie.

Z informacji wynika, że grupa przemycała papierosy z Rosji do Polski, ukrywając je w pojazdach oraz pod ubraniami pasażerów. Ilość przemycanych w ten sposób nieopodatkowanych papierosów mogła przekroczyć 864 tys. paczek, przez co Skarb Państwa mógł stracić na akcyzie, VAT i cłach niemal 19,5 mln zł.

reklama

Pandemia COVID-19 i zamknięcie granic zmusiły Artura S. do zmiany profilu działalności przestępczej. Od kwietnia 2021 roku do marca 2022 stał na czele innej grupy, która zajmowała się kupnem wyrobów tytoniowych pochodzących z przemytu, głównie z Białorusi, oraz ich dalszym rozprowadzaniem, a także nielegalną produkcją papierosów. W skład nowej grupy miało wejść 11 osób.

Artur S., zaangażowany w produkcję i dystrybucję nielegalnych wyrobów tytoniowych, mógł narazić Skarb Państwa na straty w wysokości przekraczającej 28,6 mln zł. W trakcie śledztwa nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, podczas gdy inni oskarżeni częściowo przyznali się do zarzutów lub odmówili składania wyjaśnień.

Data rozprawy w tej rozległej sprawie nie została jeszcze  wyznaczona.

reklama

źródło: Sąd Okręgowy

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia