7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Skrzynia manualna czy automat – co wybrać?

Materiał partneraSkrzynia manualna czy automat - co wybrać?

Małe auta to większy komfort na zatłoczonym parkingu. Większe auta to lepszy wybór na dalekie trasy. Wiele osób zastanawia się, jaką skrzynię biegów wybrać. Od czego zależy wybór skrzyni manualnej lub automatycznej? Jak dla kobiety wybrać samochód idealny? Na jakie modele wskazuje ranking aut?

reklama

Skrzynia manualna i automatyczna- która daje lepszy komfort jazdy?

Manualna skrzynia biegów znacząco różni się od skrzyni automatycznej. Kierowcy, którzy cenią sobie większą kontrolę nad zmianą biegów i możliwość decydowania o momencie zmiany biegów, chętniej wybierają skrzynię manualną. Niektórzy kierowcy twierdzą też, że kontrola zmiany biegów daje możliwość większej kontroli nad zużyciem paliwa. Jednak to właśnie skrzynie automatyczne są o wiele łatwiejsze w obsłudze. Brak konieczności manualnej zmiany biegów jest wyjątkowo korzystna przede wszystkim w ruchu miejskim i w korkach. To ułatwienie szczególnie mocno doceniają kobiety. Dzisiejsze nowoczesne systemy często są zupełnie zbliżone do skrzyń manualnych pod kątem kontroli zużycia paliwa i również mogą cechować się niskim spalaniem. Pod kątem ceny i kosztów ewentualnych napraw wciąż jednak korzystniej wypadają skrzynie manualne. Naprawa automatycznych skrzyń biegów jest znacznie bardziej skomplikowana, przez co także bardziej kosztowna. Wygoda korzystania z auta i komfort jazdy jest jednak warty swojej ceny. 

Najczęstsze problemy z automatyczną skrzynią biegów

Automatyczne skrzynie biegów, choć niezwykle funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, mogą ulegać różnym awariom zarówno, gdy bierzemy pod uwagę silniki benzynowe, jak i diesle. Stosunkowo często zdarzają się wycieki płynu hydraulicznego czy inne problemy z pompą hydrauliczną, powodujące nieprawidłowe działanie skrzyni. Dzisiejsze skrzynie biegów opierają się na wielu czujnikach monitorujących prędkość, obroty silnika czy temperaturę. Wystarczy awaria jednego z nich, by cała skrzynia przestała pracować prawidłowo. Zdarzają się także awarie zaworów elektromagnetycznych, które kontrolują przepływ płynu hydraulicznego. Na szczęście powyższe problemy zdarzają się sporadycznie i w większości przypadków w starszych czy bardziej wyeksploatowanych samochodach. 

reklama

Co może zepsuć się w skrzyni manualnej?

Manualne skrzynie biegów są zdecydowanie prostsze w budowie, jednak również w ich przypadku zdarzają się awarie. Jednym z najczęstszych problemów jest zużyte sprzęgło. Objawia się ono trudnościami w zmianie biegów, drżeniem podczas ruszania czy szarpaniem podczas jazdy. Jeżeli bieg nie jest odpowiednio włączony, może dochodzić do ślizgania się biegu, co powoduje szarpnięcia czy problemy z przenoszeniem mocy, a także charakterystyczny hałas. Awarią, która zdarza się dość często, jest także uszkodzenie synchronizatorów. Są to podzespoły, które pomagają w dostosowywaniu prędkości wału biegowego do prędkości wału głównego, umożliwiając płynne przełączanie biegów. Uszkodzenie synchronizatorów powoduje trudności w zmianie biegów.  Z powodu uszkodzeń uszczelek czy przewodów może dochodzić do wycieków oleju skrzyniowego, co prowadzi do nadmiernej eksploatacji, a nawet do uszkodzeń elementów wewnętrznych. Inne awarie manualnej skrzyni biegów dotyczą m.in. awarii dźwigni zmiany biegów, zużytego lub uszkodzonego łożyska czy zużycia przekładni. Choć możliwości awarii jest spore, regularna konserwacja i właściwe użytkowanie minimalizują ich ryzyko.

Małe auto i przestronne wnętrze z automatyczną skrzynią biegów- najlepszy samochód dla kobiety

Małe auto, przestronne wnętrze i automatyczna skrzynia biegów- czy istnieje auto, które bardziej spełniłby oczekiwania kobiety? Większość kobiet wybiera kompaktowe auto, którym łatwo można poruszać się po zatłoczonym mieście. Poza tym nieduży samochód to także zwykle niskie zużycie paliwa, co nie pozostaje bez znaczenia dla portfela. Jak zatem wybrać kobiecy samochód? Przede wszystkim należy pamiętać, że kluczowy jest nie tyle design, co funkcjonalność i bezpieczeństwo jazdy. Przestronne auto to zwykle większe trudności podczas parkowania czy jazdy po mieście, mały samochód natomiast to ograniczona przestrzeń i niewielki bagażnik. Wszystko zależy zatem od indywidualnych potrzeb. Przy wyborze auta często spore znaczenie ma także pojemny bagażnik, bogate wyposażenie, system wspomagający, poduszki powietrzne czy automatyczna klimatyzacja. Idealny samochód dla kobiety to automat, który prowadzi się łatwo i przyjemnie w każdych warunkach. Warto jednak zaznaczyć, że samochód ze skrzynią manualną dla kobiet wcale nie musi być problematyczny.

Podsumowując- jaką skrzynię biegów wybrać?

Wszystko zależy od preferencji i potrzeb. Zwykle bardziej doświadczeni kierowcy wolą skrzynie manualne, które dają większą kontrolę, a młodsi kierowcy lepiej czują się, używając skrzyni automatycznej. Nie jest to jednak żadna reguła. Nie ulega wątpliwości, że bez względu na to, czy jest to miejski Nissan Micra, Ford Fiesta czy kompaktowy crossover na rodzinne wycieczki, samochód z automatyczną skrzynią biegów jest po prostu wygodniejszy w użyciu. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to auto z silnikiem benzynowym, czy dieslem, natomiast spore znaczenie ma sposób jego używania. Przy zakupie samochodu warto zastanowić się, czy będzie on używany głównie w warunkach miejskich, czy np. zależy nam na sportowym stylu jazdy. Do miasta idealnie sprawdzi się np. kompaktowa Toyota Yaris z automatyczną skrzynią biegów, Opel Corsa czy np. Peugeot 208, zwycięzca plebiscytu na Europejski Samochód Roku. Do jazdy dynamicznej natomiast zdecydowanie lepszym wyborem będą auta ze skrzynią manualną. 

reklama

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia