7 C
Olsztyn
środa, 28 lutego, 2024
reklama

Upamiętnienie ofiar totalitaryzmów w Działdowie – regionalne obchody Dnia Pamięci

DziałdowoUpamiętnienie ofiar totalitaryzmów w Działdowie – regionalne obchody Dnia Pamięci

W czwartek 18 stycznia 2024 roku w Działdowie po raz czwarty odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary totalitaryzmów. Wydarzenie jest zorganizowane dzięki sejmikowi województwa warmińsko-mazurskiego, który przyjął uchwałę nr XVI/294/20 z dnia 26 maja 2020 roku mającą na celu coroczne czczenie pamięci ofiar dwóch totalitaryzmów, zwłaszcza tych z lat 1939–1956.

reklama

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godzinie 12:00 w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ulicy Jana Matejki, po której uczestnicy przejdą na plac obozowy KL Soldau. Miejsce to było pierwotnie niemieckim obozem zagłady. W styczniu 1945 roku został przekształcony przez NKWD w sowiecki obóz nakazowo-rozdzielczy. To właśnie ten teren stał się kluczowym miejscem dla ofiar z terenów obecnych województw mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. To tutaj, w trakcie wojny i po jej zakończeniu, setki tysięcy osób różnych narodowości i wyznań, w tym jeńców wojennych, inteligencji oraz duchowieństwa, doświadczyło niewyobrażalnych tragedii.

Podczas uroczystości, które odbędą się o godzinie 13:30 na terenie placu obozowego, przy udziale wojskowej asysty honorowej zostanie odśpiewany hymn państwowy, wygłoszone będzie przemówienia okolicznościowe, a także odbędzie się Apel Pamięci wraz ze złożeniem wieńców pod upamiętniającym pomnikiem-krzyżem poświęconym ofiarom niemieckiego obozu KL Soldau.

reklama

Organizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Starostwo Powiatowe w Działdowie, a także Urząd Miasta Działdowo. Zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 14:30. Jednak pamięć o ofiarach nie kończy się z ostatnim aktem ceremonii – będzie trwać każdego roku, by przypominać o trudnej historii i jej bohaterach.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
18 stycznia 2024 08:10

Oj tam, jednodniowe uroczystości. W Olsztynie świętujemy codziennie z proruskim prezydentem zachwycając się szubienicami.

Polecane
Ogłoszenia