26 C
Olsztyn
piątek, 3 maja, 2024
reklama

Zapalenie pęcherza po stosunku – objawy i leczenie

Materiał partneraZapalenie pęcherza po stosunku – objawy i leczenie

Wiele kobiet aktywnych seksualnie zmaga się z nawracającymi infekcjami układu moczowego. Zapalenie pęcherza po stosunku jest bardzo uciążliwą dolegliwością, której może towarzyszyć szereg nieprzyjemnych objawów.

reklama

Problem u kobiet występuje najczęściej w związku z przeniesieniem bakterii występujących fizjologicznie w okolicach odbytu w okolice cewki moczowej. Jak leczyć infekcję pęcherza po stosunku i w jaki sposób można chronić się przed nawracającymi infekcjami w przyszłości? Sprawdzamy!

Zapalenie pęcherza po stosunku – przyczyny i objawy

Kobiety ogólnie częściej niż mężczyźni zmagają się z chorobami dróg moczowych, co ma związek między innymi z nieco inną budową ciała, w tym z bliskością odbytu i cewki moczowej. Pewne okoliczności mogą sprawiać, że chorobotwórcze drobnoustroje bytujące naturalnie w okolicach odbytu zostaną przeniesione w okolice intymne, a stąd już krótka droga do zakażenia cewki moczowej i pęcherza moczowego. Jednym z głównych drobnoustrojów odpowiadających za zakażenie pęcherza po stosunku są bakterie E. coli, czyli pałeczki okrężnicy. Gdy zostaną przeniesione w okolice pochwy i cewki moczowej, mogą się zacząć namnażać w drogach moczowych, przyczyniając się między innymi do wspomnianego zapalenia pęcherza. Duże znaczenie w tym przypadku ma intensywność zbliżeń i ich częstotliwość – nie bez powodu mówi się między innymi, że zapalenie pęcherza po stosunku jest syndromem miesiąca miodowego. W czasie stosunku powstają bowiem mikrootarcia nabłonka, a te stanowią otwarte wrota dla chorobotwórczych bakterii, sprzyjając zakażeniu.

reklama

Objawy zapalenia pęcherza po stosunku są bardzo charakterystyczne i raczej nie sposób ich nie zauważyć. Przede wszystkim pojawia się dyskomfort lub ból w podbrzuszu. Dodatkowo kobieta może odczuwać pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu. Objawy zapalenia pęcherza po stosunku to również potrzeba częstszego oddawania moczu, parcie na pęcherz, a niekiedy też krwiomocz i inne objawy, jak między innymi powiększenie węzłów chłonnych czy podwyższona temperatura.

Jak leczyć zapalenie pęcherza po stosunku?

Zapalenie pęcherza po stosunku należy leczyć. Infekcje dróg moczowych mają to do siebie, że lekceważone mogą mieć groźne powikłania, prowadząc między innymi do problemów z nerkami. Doraźnie można wykorzystać żurawinę (np. dobrej jakości sok z żurawiny) lub zwiększyć ilość przyjmowanej witaminy C. Przy walce z zapaleniem pęcherza trzeba też jak najwięcej pić, by wypłukać namnażające się bakterie. Można dodatkowo wykorzystać w przypadku zapalenia pęcherza leki na bazie furaginy, która hamuje namnażanie bakterii. Jeśli jednak wyżej wymienione działania na niewiele się zdadzą, niezbędna będzie wizyta u lekarza oraz wdrożenie antybiotykoterapii. W przypadku nawracających problemów z pęcherzem konieczne może być wykonanie posiewu moczu, by dobrać antybiotykoterapię celowaną. Antybiotykoterapia przy zapaleniu pęcherza trwa najczęściej 3-7 dni – lek powinien być jednak dobrany indywidualnie przez lekarza, podobnie jak jego dawkowanie. Nie można przerywać leczenia, gdy pierwsze objawy zapalenia pęcherza ustąpią – należy dokończyć terapię, w przeciwnym razie dolegliwości szybko powrócą. 

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza po stosunku?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego kobiety aktywne seksualnie powinny przede wszystkim skupić się na działaniach profilaktycznych, które mogą zmniejszyć ryzyko infekcji układu moczowego w przyszłości. Przede wszystkim należy pilnować higieny, w tym dokładnego mycia okolic intymnych przed i po stosunku. Może pomóc również oddanie moczu po stosunku – w ten sposób można wypłukać bakterie, które w krótkim czasie mogłyby przyczynić się do infekcji. Warto też wdrożyć inne działania profilaktyczne, które ogólnie zredukują ryzyko infekcji pęcherza – należy pilnować między innymi odpowiedniego nawodnienia organizmu, co znów sprzyja regularnemu oczyszczaniu dróg moczowych z ewentualnych bakterii. Dodatkowo należy unikać przetrzymywania moczu w pęcherzu. Profilaktycznie można również swoją dietę wzbogacić o żurawinę i zioła korzystnie wpływające na drogi moczowe.

reklama

Po więcej informacji zapraszamy do artykułu:

https://tendoktor.pl/zapalenie-pecherza-po-stosunku/

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia