10 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Olsztyńska policja rozbija grupę przestępczą, która miała nietypową specjalizację

OlsztynOlsztyńska policja rozbija grupę przestępczą, która miała nietypową specjalizację

Olsztyńscy policjanci odnieśli sukces w walce z przestępczością internetową, zatrzymując osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa specjalizowała się w praniu brudnych pieniędzy, zdobywanych między innymi dzięki oszustwom metodą „na policjanta” i “na wnuczka”.

reklama

Działania te są kolejnym etapem w rozbijaniu grupy, której działalność doprowadziła do milionowych strat w skali kraju i poza jego granicami. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, wspierani przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie, od sierpnia 2022 roku intensywnie pracowali nad sprawą.

Zdemaskowanie oszustów

Śledczy odkryli, że oszuści, wykorzystując metody „na wnuczka” i „na policjanta”, celowali przede wszystkim w osoby duchowne, zarządzające finansami parafii. Podając się za funkcjonariuszy, informowali swoje ofiary o rzekomym zagrożeniu dla ich środków finansowych i nakłaniali do przelania pieniędzy na „bezpieczne” konta. Niektóre ofiary, świadome metod działania przestępców, uniknęły strat. Jednak wiele osób padło ofiarą oszustów, tracąc majątki o wartości nawet ponad miliona złotych.

reklama

Przełom nastąpił po skrupulatnej analizie licznych podobnych przestępstw z tego okresu. Policjanci śledzili ścieżki przelewów i bankowości elektronicznej, co doprowadziło ich do przestępców wykorzystujących giełdy i kantory kryptowalut do prania brudnych pieniędzy.

Działania te były skoordynowane; jedna grupa dokonywała oszustw, a druga zajmowała się praniem pieniędzy. Policja, współpracując z międzynarodowymi organami ścigania, dotarła do osób podejrzanych o uczestnictwo w przestępstwach.

Od zatrzymań do odzyskania majątków

Do pierwszych zatrzymań doszło we wrześniu 2022 roku w Sosnowcu. Do grudnia 2023 roku zatrzymano 12 mężczyzn, z których 5 zostało tymczasowo aresztowanych. Wszyscy usłyszeli zarzuty związane z praniem brudnych pieniędzy i członkostwem w zorganizowanej grupie przestępczej.

reklama

Dzięki tym działaniom odzyskano część utraconego mienia i zabezpieczono majątki podejrzanych. Śledztwo ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne zatrzymania.

źródło: KMP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonymus 76
11 stycznia 2024 14:42

Sady demokratyczne dla ko i PZPR to sędziowie PZPR-u UB-cy SB-cy ,wszyscy ponad prawem kasta wstyd i hańba.

Paul Mark
10 stycznia 2024 19:31

Kiedy policja zajmie się rzeczywistym łamaniem prawa ?
Zbrodniarze z bandy rudego neofaszysty plug pomniejsi bezprawni kolaboranci już wzorem komunistów zapełniają więzienia więźniami politycznymi. Takie drobiazgi jak wyrzucanie ludzi z pracy za poglądy to norma . Trzeba autorytatywnie stwierdzić żę ta przestępcza koalicja w sejmie i senacie łamiąca prawo konstytucję zastraszająca Polaków to de facto organizacja przestępcza złożona przez przestępców i zwykłych złodziei.

Polecane
Ogłoszenia