7 C
Olsztyn
środa, 28 lutego, 2024
reklama

Oszustwa w sieci: kobieta straciła 14 tysięcy złotych przez kliknięcie w fałszywy link

OlsztynOszustwa w sieci: kobieta straciła 14 tysięcy złotych przez kliknięcie w fałszywy...

Oszustwa internetowe to coraz większe zagrożenie dla użytkowników platform sprzedażowych. Policja ostrzega przed przestępcami, którzy wykorzystując nowoczesne technologie, starają się wyłudzić dane osobowe i finansowe od niczego nieświadomych ofiar. W poniedziałek 8 stycznia do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosiła się kobieta, która zamiast sprzedać smartfona, padła ofiarą oszustwa.

reklama

Poszkodowana po zamieszczeniu ogłoszenia o sprzedaży telefonu niemal natychmiast otrzymała SMS, w którym osoba podająca się za przedstawiciela serwisu poinformowała ją o finalizacji transakcji. Kobieta poinstruowana została, by kliknąć w link przekierowujący ją na inną stronę internetową. Oszust następnie poprosił poszkodowaną o podanie wrażliwych danych takich jak numer karty płatniczej i CVV. Kobieta autoryzowała także kody, które otrzymała SMS-em. Gdy się zorientowała, że padła ofiarą oszustwa, było już za późno – z jej konta zniknęła kwota 14 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze niezmiennie apelują, by być czujnym w trakcie korzystania z internetu oraz unikać pochopnego klikania w nieznane linki. Wystarczy chwila nieuwagi, by stać się kolejną ofiarą cyberprzestępców. Bardzo istotna jest weryfikacja adresu strony, do której ma nas przekierować otrzymany link. Należy także zachować szczególną ostrożność w przypadku stron wymagających podania danych logowania do serwisów bankowych czy społecznościowych. Cyberprzestępcy są przebiegli i potrafią tak zmodyfikować linki, by te były niemal identyczne ze sprawdzonymi i bezpiecznymi stronami. Dlatego też zalecana jest uważna analiza każdego potencjalnie podejrzanego elementu – jedna litera czy znak interpunkcyjny może zwiastować próbę oszustwa.

reklama

źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia