11 C
Olsztyn
piątek, 1 marca, 2024
reklama

Jeden telefon może uratować życie: Jak reagować na widok osoby zagrożonej wychłodzeniem?

OlsztynJeden telefon może uratować życie: Jak reagować na widok osoby zagrożonej wychłodzeniem?

W nadchodzący weekend temperatura na zewnątrz znacznie spadnie, co zwiększa ryzyko wychłodzenia organizmu. Policja w Olsztynie apeluje o zwracanie uwagi na osoby, które mogą być narażone na te niebezpieczne warunki, a także uczula, aby nie przechodzić obojętnie obok potrzebujących pomocy. Nawet najprostszy gest, jak jeden telefon pod numer alarmowy 112, może uratować czyjeś życie.

reklama

W okresie zimowym, gdy termometry wskazują coraz niższe temperatury, policja intensyfikuje swoje działania prewencyjne. Funkcjonariusze regularnie patrolują miejsca, gdzie często przebywają osoby bezdomne i informują ich o dostępnych instytucjach wsparcia, a w razie konieczności – zapewniają transport do noclegowni. Obywatele mogą również pomagać, zgłaszając policji osoby wyziębione i zagubione, szczególnie te, które przebywają na odkrytych terenach, przystankach komunikacji publicznej, w pustostanach czy lasach.

Z myślą o bezpieczeństwie najbardziej narażonych grup społecznych Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło całodobową, bezpłatną infolinię (800 165 320), gdzie można otrzymać ważne informacje na temat dostępnych miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielających pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Infolinia będzie działać do 31 marca 2024 roku.

reklama

Dodatkowym narzędziem pomocowym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której mieszkańcy mają możliwość zgłaszania miejsc wymagających szczególnego nadzoru policyjnego. Mapa nie jest jednak przeznaczona do zawiadamiania o konieczności natychmiastowej interwencji. W takich sytuacjach należy niezwłocznie kontaktować się z numerem 112.

Służby podkreślają, że każdy może zapobiec tragediom związanymi z niskimi temperaturami. Policja apeluje, by być czujnym i reagować, gdy zauważymy osoby potrzebujące wsparcia, zwłaszcza jeśli znajdują się one pod wpływem alkoholu lub są niewidoczne dla przechodniów. Zawiadomienie odpowiednich służb może uratować czyjeś życie.

źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia