4.3 C
Olsztyn
środa, 4 grudnia, 2024
reklama

Tajniki psychologii rozwoju dziecka – praktyczna wiedza dla prawników i kuratorów z Warmii i Mazur

WiadomościTajniki psychologii rozwoju dziecka – praktyczna wiedza dla prawników i kuratorów z...

W ramach inicjatywy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego odbyło się szkolenie przeznaczone dla sędziów rodzinnych oraz kuratorów sądowych. Zajęcia, które odbyły się w Iławie 22 grudnia 2023 roku, koncentrowały się na sytuacji dziecka w pieczy zastępczej oraz na zespole FASD, czyli spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych.

Trenerki z Polskiego Instytutu Traumy – dr Teresa Jadczak-Szumiło i mgr Magdalena Szyszkowska-Władyczak – wprowadziły uczestników w szczegóły związane z psychologią rozwoju dziecka. Szczególną uwagą poświęcono skutkom wczesnej traumy relacyjnej oraz traumy dziecięcej, z którymi mogą borykać się dzieci z pieczy zastępczej.

Prowadzące wyjaśniły teorię przywiązania, sformułowaną niegdyś przez Johna Bowlby’ego. Była to dobra okazja do poruszenia kwestii diagnozy oraz terapeutycznych podejść do radzenia sobie z FASD.

Podczas warsztatów z wykorzystaniem konkretnych przypadków uczestnicy szkolenia mieli możliwość wykorzystać zdobytą wiedzę, aby identyfikować rodzaje przywiązania doświadczane przez dzieci po traumatycznych wydarzeniach. To praktyczne podejście miało na celu ułatwienie zrozumienia potrzeb i zachowań dzieci żyjących w tak trudnych okolicznościach.

Zaprezentowano również projekty mające na celu wsparcie systemu pieczy zastępczej. Przedstawicielka ośrodka Monika Kocimska-Warczak omówiła projekt strategiczny na lata 2023–2027, który jest inicjatywą samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Mówiła o zamiarach wsparcia pieczy zastępczej i nakreśliła oczekiwane korzyści wynikające z planowanych działań.

Wiedzę na temat adopcji oraz pieczy zastępczej z województwa wielkopolskiego w trakcie spotkania online przedstawiła Jolanta Kopińska, która zajmuje się tą tematyką na co dzień w poznańskim ośrodku.

Dwudniowe wydarzenie w Iławie zgromadziło aż 50 specjalistów z województwa, którzy dzięki szkoleniu mogą lepiej zrozumieć i efektywniej wspierać dzieci znajdujące się w systemie opieki zastępczej.

źródło: Urząd Marszałkowski

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane