22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Warmińsko-mazurskie drogi zyskają dzięki recyklingowi asfaltu

WiadomościWarmińsko-mazurskie drogi zyskają dzięki recyklingowi asfaltu

W związku z pracami remontowymi na drogach ekspresowych S7 Olsztynek – Nidzica i S51 na obwodnicy Olsztynka Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) otrzymała od marszałka województwa warmińsko-mazurskiego pozwolenie na przetwarzanie odpadów destruktu asfaltowego, które utworzą się w wyniku prac. Zezwolenie ma charakter czasowy i jego ważność upływa 18 grudnia 2033 roku.

reklama

Dzięki współpracy środowiska drogowego oraz aktywnego wsparcia GDDKiA destrukt asfaltowy straci status odpadów i może być ponownie wykorzystywany jako pełnowartościowy materiał. Odpowiednie zapisy zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 grudnia 2021 r. i określają warunki, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było ponowne zastosowanie destruktu asfaltowego.

Na początku bieżącego roku oddziały GDDKiA zwróciły się do marszałków poszczególnych województw z wnioskami o przyznanie zezwoleń na przetwarzanie destruktu. Jeżeli GDDKiA jest posiadaczem odpadów zgodnie z przepisami Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r., ma prawo przeprowadzić procedurę, dzięki której destrukt asfaltowy przestaje być traktowany jako odpad.

reklama

Pojawienie się nowych regulacji prawnych ma duże znaczenie zarówno dla GDDKiA, jak i podatników. Umożliwiają one stosowanie odzyskanego materiału w nowych projektach drogowych, wspierając realizację gospodarki o obiegu zamkniętym w branży drogowej. Zastosowanie destruktu jako substytutu nowego materiału w przyszłości przyniesie znaczące oszczędności finansowe.

źródło: GDDKiA Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane