6 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Budżet Powiatu Olsztyńskiego na 2024 rok przyjęty

OlsztynBudżet Powiatu Olsztyńskiego na 2024 rok przyjęty

Decydującą większością głosów Rada Powiatu Olsztyńskiego uchwaliła budżet na nadchodzący rok. Budżet przewiduje inwestycje w pomoc społeczną, infrastrukturę transportową oraz oświatę.

reklama

Starosta Andrzej Abako podsumował przyszłoroczny budżet jako priorytetowy dla potrzeb społecznych i rozwoju lokalnej infrastruktury. Wpływy powiatowe mają sięgnąć kwoty 194 milionów złotych, natomiast planowane wydatki to ponad 224 miliony złotych. Z tej sumy na inwestycje majątkowe przeznaczono 37 milionów złotych. Szacowany deficyt na poziomie niecałych 30 milionów złotych zostanie pokryty z wolnych środków, zaciągniętego kredytu oraz dzięki wsparciu rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Nadrzędnym celem dla rządzących jest zapewnienie odpowiedniej jakości życia mieszkańcom, co przekłada się na alokację środków. Priorytetami będą działania społeczne, poprawa komunikacji oraz wsparcie oświaty. Do rozległego planu inwestycji zaliczono następujące projekty: renowacja historycznej synagogi w Barczewie, modernizacja placówek szpitalnych w Biskupcu i w Dobrym Mieście, budowa obiektów kulturalnych i sportowych, w tym Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu oraz kompleksu Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach.

reklama

Specjalną pozycję w budżecie zajmują inwestycje drogowe, na które samorząd wyznaczył ponad 25,6 miliona złotych. Plany obejmują rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej, w tym budowę lub przebudowę 33 przejść dla pieszych, co ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Wśród priorytetów znajdują się także prace drogowe na odcinkach łączących ważne punkty powiatu, m.in. w miejscowościach Franknowo, Skolity, Klebark Wielki, Borki Wielkie i Jonkowo oraz inne, mające kluczowe znaczenie dla komunikacji lokalnej.

Przyjęty budżet powiatu olsztyńskiego opiera się na założeniu zrównoważonego rozwoju i realnych potrzebach jego mieszkańców, stawiając jednocześnie na inteligentne inwestycje, które mają służyć społeczności przez lata.

Źródło: Powiat Olsztyński

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia