4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Jak wygląda wizyta u dietetyka

Materiał partneraJak wygląda wizyta u dietetyka

Konsultacje dietetyczne nie są obecnie zarezerwowane dla osób pragnących schudnąć. Na wizytę u dietetyka umawiają się także pacjenci zmagający się z chorobami dietozależnymi oraz wszyscy, którzy pragną zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Jak wygląda pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta u dietetyka trwa zwykle do godziny. Zazwyczaj dietetyk rozpoczyna konsultację z pacjentem od rozmowy. Po pierwsze ważne jest określenie celu wizyty. Chcesz zredukować tkankę tłuszczową? Potrzebujesz dobrze zbilansowanego jadłospisu przy chorobie Hashimoto? A może chodzi o poprawę ogólnego stanu zdrowia i kondycji? Na pierwszej wizycie celem jest opracowanie strategii żywieniowej pacjenta.

Konsultacja dietetyczna, czyli szczegółowy wywiad żywieniowy i medyczny

Na początku wizyty dietetyk zada Ci pytania dotyczące Twojego zdrowia, nawyków żywieniowych i preferencji żywieniowych. Wszystkie informacje związane z Twoją dietą i stylem życia są ważne. Nie chodzi tylko o alergie pokarmowe i przyjmowane suplementy diety, ale także tempo pracy, godzinę, o której wstajesz i godzinę snu. Dietetyk z pewnością zada Ci także pytania dotyczące aktywności fizycznej. Dodatkowe pytania często dotyczą informacji o rodzinie pacjenta.

Szukasz dietetyka z Wrocławia? Umów wizytę tutaj: dietetyk Psie Pole

Badanie i analiza składu ciała

Drugim etapem wizyty są badania pacjenta. Podczas pierwszej wizyty dietetyk przystępuje do wykonywania pomiarów antropometrycznych i analizy składu ciała. Mierzy się obwód części ciała i oblicza BMI. Gabinety dietetyczne są obecnie wyposażone w urządzenia umożliwiające kompozycję składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej. Taki pomiar jest szybki, bezpieczny i bezbolesny. Urządzenie umożliwia uzyskanie danych dotyczących ilości tkanki tłuszczowej, ilości masy beztłuszczowej oraz ilości wody w organizmie. Zaawansowane urządzenia dodatkowo podają również  wiek metaboliczny organizmu, wskaźnik tłuszczu wisceralnego, czy masę mineralną kości.

Na podstawie otrzymanych wyników dietetyk proponuje pacjentowi konkretne rozwiązania. W przypadku diet eliminacyjnych zmiany w diecie polegają najczęściej na stosowaniu wartościowych, zdrowych zamienników. Jeśli problem leży w nadmiarze tkanki tłuszczowej, jadłospis z pewnością będzie składał się z małych posiłków o niskiej kaloryczności. Czy Twoja waga jest poniżej BMI? Dietetyk z pewnością zaproponuje Ci dietę opartą na wysokokalorycznych, ale jednocześnie zdrowych produktach.

Kolejna wizyta powinna odbyć się po 3-4 tygodniach. Po takim czasie widać już pierwsze efekty zmian i można kontynuować pracę lub wprowadzić zmiany w jadłospisie.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane