Dzięki staraniom władz Powiatu Olsztyńskiego historyczna kapliczka w Nowym Kawkowie, która pochodzi z końca XIX wieku, odzyskała dawny blask. Obiekt, który był ważnym symbolem tradycji i religijności Warmii, niszczał przez lata, aż w końcu stał się niemal ruiną. Prace konserwatorskie, które zainicjowali mieszkańcy, przyniosły kapliczce nowe życie.
Zaniedbane, porośnięte roślinnością, z widocznymi głębokimi pęknięciami to stare miejsce modlitw było w opłakanym stanie jeszcze przed rozpoczęciem prac. Zły stan konstrukcji był konsekwencją wieloletniego braku konserwacji. Mimo trudności i konieczności przesunięcia kapliczki o 2 metry udało się uratować ją od zapomnienia.
– Kapliczki przydrożne to element dziedzictwa architektonicznego Warmii, ale też ważny obiekt dla lokalnej społeczności. Dbałość o ich zachowanie jest naszym obowiązkiem, dlatego w miarę posiadanych środków robimy wszystko, by uchronić te unikatowe symbole zwyczajów i religii naszych przodków – powiedział starosta Andrzej Abako.
Po szczegółowych badaniach konserwatora dzieł sztuki w 2021 roku podjęto niezbędne prace restauracyjne, takie jak oczyszczanie, dezynfekcja, uzupełnianie ubytków oraz zabiegi zabezpieczające przed mikroorganizmami. Naprawiono również krzyż i zamontowano nowe drewniane okna.
Proces rewitalizacji trwał 2 lata i kosztował ponad 104 tys. zł. Powiat Olsztyński na ten cel uzyskał dotację w wysokości 75 tys. zł od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, pozostałą część kosztów pokrył z własnego budżetu.
Prace konserwatorskie kapliczki przyniosły efekty, a Nowe Kawkowo jest dobrym przykładem dbałości o dziedzictwo kulturowe regionu. Odrestaurowana kapliczka jest istotnym elementem krajobrazu oraz miejscem pamięci dla mieszkańców.
Źródło: Powiat Olsztyński
Pewnie braun sypną groszem. On jest znany ze swojej działalności w dbaniu o dobro kościoła polskiego.