6 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Powstanie elektrownia atomowa 100 kilometrów od Olsztyna

WiadomościPowstanie elektrownia atomowa 100 kilometrów od Olsztyna

Minister klimatu wydał decyzje dla sześciu elektrowni atomowych. Jedna z nich zostanie zbudowana w Ostrołęce.

reklama

Odchodzimy od węgla, elektrownie słoneczne i wiatrowe nie zaspokajają w pełni naszych potrzeb, a skoro mamy się przestawić na samochody elektryczne, wciąż będziemy potrzebować więcej energii. Pozostaje nam atom.

Na razie nie mówi się o dużych elektrowniach jądrowych, stawiamy na małe modułowe reaktory, tzw. SMR. Cała instalacja zajmuje obszar o wymiarach 332 na 260 metrów, blok energetyczny ma rozmiar boiska piłkarskiego.

reklama

Powstanie sześć elektrowni jądrowych

W czwartek 7 grudnia minister klimatu wydał decyzje zasadnicze w sprawie sześciu projektów jądrowych spółek Orlen Synthos Green Energy. Nowe elektrownie zostaną wybudowane w sześciu miejscowościach, między innymi w odległej od Olsztyna o około 100 kilometrów Ostrołęce.

Co z Warmią i Mazurami?

Możliwe, że Warmia i Mazury również dołączą do sześciu wybrańców.

Latem bieżącego roku burmistrz Lidzbarka Warmińskiego podpisał list intencyjny w tej sprawie – chciałby opracować projekt systemu energetycznego dla miasta, opartego właśnie o technologię SMR. Mały reaktor jądrowy mógłby w przyszłości zasilać w energię całe miasto.

reklama

Mieszkańcy chcą atomu

Według opracowanego w listopadzie 2022 roku raportu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego są w pierwszej trójce największych zwolenników budowy elektrowni atomowej w Polsce. To najlepsze wyniki badań, które przeprowadzano corocznie przez ostatnią dekadę (lata 2012 – 2022).

Okazuje się, że za budową elektrowni jądrowych jest 86,4 procent ankietowanych, przy czym 71,6 procent badanych chciałoby, aby elektrownia została wybudowana w pobliżu ich miejsca zamieszkania, a 25,5 procent jest temu przeciwnych. Większe niż inni poparcie dla tego pomysłu wyrażają osoby w wieku 15 – 29 lat oraz osoby mieszkające w województwach: świętokrzyskim, opolskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim i lubuskim (poparcie dla budowy elektrowni jądrowej sięga 90 procent).

źródło: Gazeta Olsztyńska

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Lidzbark Warmiński
13 grudnia 2023 14:51

Powinnismy mieć też jedna w Lidzbarku Warmińskim … zobaczymy jak sprawnym politykiem jest Protas

emtec
12 grudnia 2023 07:18

tak w Polsce zbudują atom, a na zachodzie elektrownie termojądrowe czemu musimy być zawsze w plecy może od razu postawić na coś nowego

Polecane
Ogłoszenia