10 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Odkrywanie historii: skarby przedwojennych muzeów regionalnych Prus Wschodnich

OlsztynOdkrywanie historii: skarby przedwojennych muzeów regionalnych Prus Wschodnich

W Olsztynie odbędzie się konferencja „Przedwojenne muzea regionalne z terenu dawnych Prus Wschodnich i losy ich kolekcji”. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Olsztynie we współpracy z Muzeum Warmii i Mazur oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

reklama

Na obszarze Prus Wschodnich przed II wojną światową funkcjonowało ponad 40 muzeów o różnych profilach i znaczeniach. Każda z instytucji wniosła swój wkład w kulturowe dziedzictwo tego obszaru. Po zakończeniu wojny zachowane kolekcje stały się głównymi eksponatami w wielu dzisiejszych muzeach. Konferencja ma na celu dokładne zbadanie i przedstawienie historii zbiorów oraz instytucji, które je gromadziły, a także losów ludzi, którzy byli z nimi związani.

Pierwszy dzień wydarzenia odbył się  6 grudnia w siedzibie Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Drugiego dnia spotkanie odbędzie się o godzinie 9:00 w sali 107 Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

reklama

Wydarzenie otrzymało wsparcie finansowe od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, a jego realizacja wpisuje się w program „Badanie polskich strat wojennych”. Konferencja jest częścią większego projektu pt. „Polskie straty wojenne ze zbiorów Heimatmuseum Allenstein na tle dawnych kolekcji wschodniopruskich”.

Organizatorzy podkreślają, że konferencja jest ważnym wydarzeniem dla środowisk naukowych, historyków, muzealników oraz wszystkich osób zainteresowanych historią regionu.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia